banner15

Mazlum-Der'den 'uygulamalı' eylem-FOTO

İstanbul’da Beyazıt Meydanı’ndaki eylemde meydanda oluşturulan temsili sınıfta 12 yaş altı çocuklara Kur’an dersi verildi.

Mazlum-Der'den 'uygulamalı' eylem-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mazlum-Der, bugün Kur’an eğitiminde yaş sınırının kaldırılması için 20 ilde eş zamanlı bir eylem gerçekleştirdi. İstanbul’da Beyazıt Meydanı’ndaki eylemde meydanda oluşturulan temsili sınıfta 12 yaş altı çocuklara Kur’an dersi verildi.Eylemde sunuculuk yapan Mazlum-Der İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Refik Partal, 28 Şubat’tan beri süren bu yasağın halkı yıldırdığını, halkının yüzde  99’u Müslüman olan Türkiye’de artık bu yasağın kalkmasını istediklerini ve bu yüzden bu eylemi organize ettiklerini söyledi.İlk olarak Mazlum-Der İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Beyhan, İstanbul Üniversitesi önüne kurulan temsili sınıftaki çocuklara, sınıfın önündeki tahtaya Arap alfabesini yazarak ders verdi. Beyhan, derse başlamadan önce Kur’an okumanın öneminden bahsederek Kur’an’ın hayata ve topluma katkılarını kısaca anlattı.Temsili dersten sonra konuşan Prof. Dr. Ahmet Ağırakça “Bu yasak tamamen siyasidir, hiçbir pedagojik yönü yoktur. 7 yaşında Kur’an’ı hıfzeden birçok kişi olduğunu ve bu ülkede Kur’an eğitiminin eskiden beri erken yaşlarda verildiğini biliyoruz. O halde bu yasak neden? Bu yasağın kalkması için Hükümetin gayret etmesini istiyoruz” dedi.Daha sonra söz alan Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar ise konuşmasında “28 Şubat’tan beri sorunlarımız devam ediyor ama o tarihten önceki süreci de unuttuğumuzu sanmasınlar. Kültürel bir soykırım olan harf devrimini unutmayacağız. Bu soykırımla biz dünümüzü unuttuk, dün alim dediklerimiz bir günde okuma yazma bilmeyen insan sayıldılar. Biz bu minarelerden “Tanrı uludur” diye bağıranları unutmadık, bunlar hafızamızda ve gelecek nesillere de anlatacağız” dedi. Sarıyaşar konuşmasının devamında küresel emperyalistlerin zulmünü unutmayacaklarını belirterek iki nesil önce de köylere jandarma geldiğinde çocukların ellerindeki elif-ba’ları babalarının tutuklanmaması için sakladıklarını hatırlattı.Cüneyt Sarıyaşar Hükümete seslenerek “8 yıldır iktidarda olan sizler halkın tercihiyle iktidar oldunuz ama 28 Şubat’ta giden ne geri geldi bugün? Sizler bu topluma borçlusunuz, sorumluluklarınızı yerine getirin” dedi. Sarıyaşar konuşmasının sonunda 20 ilde eş zamanlı yapılan eylemin ortak basın açıklaması metnini okudu. Açıklamada “Mazlum-Der 2009 yılında “İmza At Yaş Sınırını Kaldır” (http://yassinirikaldirilsin.blogspot.com) adıyla bir imza kampanyası başlatarak, topladığı 70.000 imza ile mevcut milli iradenin, 28 Şubat ve onu sürdüren siyasi iradenin baskı ve tahakkümünü kabul etmediğini, Kur’an eğitimine yönelik sınırlamaların kaldırılmasını istediğini belirtmiş ve toplumun bu yöndeki kararlılığına tercüman olmuştur” ifadelerine yer verilerek bugünkü talepler ortaya konuldu.

Son olarak söz alan Gazeteci-Yazar Ahmet Varol ise birçok ülkeye gittiğini ve gittiği yerlerde, dini İslamiyet olamayan ülkelerde bile Kur’an eğitimine yaş sınırı getirilmediğini, bu yasağın Türkiye için bir ayıp olduğunu söyledi.

Beyazıt Meydanı’nda eylem boyunca “her yerde Kur’an, herkese Kur’an”, “Kur’an öğrenmek hakkımızdır”, “Halkı Müslüman ülkede Kur’an yasaklanamaz”, “Bu ayıp bitsin, bu yasak kalksın” ve “Kur’an’a özgürlük yasaklara hayır” gibi sloganlar atıldı.

Mazlum-Der bu eylemi Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Kayseri, Konya, Trabzon, Sivas, Gaziantep, Kocaeli, Sakarya, Uşak, Hatay, Ağrı, Malatya, Şanlıurfa, Akyazı ve Batman’da da aynı saatte gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 15:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35