banner15

MB faiz oranlarını değiştirmedi

Merkez Bankası bir kez daha faiz oranlarına müdahale etmedi.

MB faiz oranlarını değiştirmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkez Bankası politika faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 5.75'de sabit tuttu. Buna göre Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu kararı şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankamız bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının asağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermistir:

a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75,

b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5, borç verme faiz oranı yüzde 9, açık piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo islemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8,

c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12. Son dönemde açıklanan veriler, Kurul’un küresel büyümenin giderek hız kaybettiği yönündeki tespitini teyid etmektedir. Bu doğrultuda dıs talep zayıf seyrini korurken yurt içi nihai talepte yılın ikinci çeyreğinde baslayan yavaslama eğilimi sürmektedir. Gerek kredilerde ve yurt içi talepte gözlenen yavaslama gerekse döviz kuru hareketleri iç ve dıs talebin dengelenmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede Kurul, önümüzdeki dönemde cari islemler dengesinde kayda değer bir iyilesme olacağını tahmin etmektedir. Kurul, döviz kuru hareketleri nedeniyle enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporunda öngörülen seviyelerin geçici olarak bir miktar üzerinde seyredebileceğine dikkat çekmis, temel (çekirdek) enflasyon göstergelerindeki yükselisin de bir müddet daha sürebileceğini hatırlatmıstır.

Bununla birlikte, iktisadi faaliyetteki yavaslama nedeniyle, döviz kurundan kaynaklanan fiyat hareketlerinin ikincil etkilerinin sınırlı kalması ve enflasyondaki yükselisin geçici olması beklenmektedir. Dolayısıyla Kurul, 2012 yıl sonunda enflasyon görünümünün yüzde 5 hedefi ile uyumlu olduğunu vurgulamıstır.

Kurul, 4 Ağustos 2011 tarihli ara toplantısında alınan önlemlerle ekonomimiz üzerindeki asağı yönlü risklerin bu asamada dengelenmis olduğunu teyid ederek bu toplantıda politika araçlarında değisikliğe gidilmemesi konusunda mutabık kalmıstır. Bununla birlikte, küresel ekonomiye dair belirsizlikler dikkate alındığında, gelismelerin yakından izlenmesinin ve gerekli politika tedbirlerinin gecikmeksizin alınmasının önem tasıdığı belirtilmistir. Bu çerçevede Kurul, önümüzdeki dönemde küresel ekonomideki sorunların daha da derinlesmesi ve yurt içi iktisadi faaliyetteki yavaslamanın belirginlesmesi halinde bütün politika araçlarının genisletici yönde kullanılmasının söz konusu olabileceğini tekrar vurgulamıstır. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik politika durusunu değistirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti bes is günü içinde yayımlanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 18:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35