banner39

MB'den olağanüstü faiz hamlesi

Merkez Bankası faiz oranını yüzde 6,25'ten yüzde 5,75'e düşürdü, gecelik borçlanma faiz oranı ise yüzde 1,5'dan yüzde 5'e yükseltti.

Genel 04.08.2011, 12:26 04.08.2011, 23:07
MB'den olağanüstü faiz hamlesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Merkez Bankası, piyasaları ters köşeye yatırdı. Olağanüstü toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yarım puan düşürerek yüzde 5.75'e çekti. Banka borçlanma faiz oranını da yüzde 1.5'ten yüzde 5'e çıkardı. Döviz satış ihalelerine başlama kararı alındı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun, bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sorununa ve küresel büyüme görünümüne ilişkin yakın zamanda artan endişeleri değerlendirmek üzere yaptığı toplantıdan radikal kararlar çıktı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 6,25'ten yüzde 5,75'e düşürdü. Gecelik borçlanma faiz oranı da yüzde 1,50'den yüzde 5'e yükseltildi. Buna göre, gecelik borç alma ve verme oranları arasındaki makas 7,5 puandan 4 puana geriledi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun "bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sorununa ve küresel büyüme görünümüne ilişkin artan endişeleri değerlendirmek üzere" gerçekleştirdiği ara toplantı sona erdi.

Kurul kararına göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 6,25'ten yüzde 5,75'e düşürüldü.

Gecelik faiz oranlarında da değişiklik yapıldı. Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 1,50'den yüzde 5'e yükseltildi. Borç verme faiz oranı yüzde 9, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutuldu.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde de Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00 - 17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12 düzeyinde sabit tutuldu.

MERKEZ DÖVİZ SATIŞINA BAŞLIYOR

Öte yandan Merkez Bankası yarından itibaren gerek gördüğü günlerde döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlanmasına karar verdi. Merkez Bankası'nın açıklamaları sonrasında dolar 1,73'ü aştı.

Merkez Bankası, en son 2 Nisan 2009 tarihinde döviz satım ihalesi yapmış ve 3 Nisan 2009 tarihi itibarıyla ihaleleri durdurmuştu. Banka, 10 Mart-2 Nisan 2009 arasında günlüğü 50 milyon dolardan toplam 18 ihalede 900 milyon dolar döviz satmıştı.

Döviz arzının döviz talebine kıyasla arttığı dönemlerde döviz alım ihaleleri düzenleyen Merkez Bankası, 25 Temmuz 2011 tarihi itibariyle döviz alım ihalelerini durdurmuştu.

Banka, "2011 Yılı Para ve Kur Politikası" duyurusunda belirtildiği üzere döviz rezervi birikimine 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren günlük 50 milyon ABD doları satın alınarak devam etmişti.

Sermaye akımlarında gözlenen yavaşlama dikkate alınarak, günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutar, 31 Mayıs 2011 tarihinden itibaren 50 milyon dolardan 40 milyon dolara düşürülmüştü. Tutar, 29 Haziran'da 30 milyon dolara indirilmiş, 25 Temmuz'da da alım ihalelerine ara verilmesi kararlaştırılmıştı.

'OYNAKLIĞI AZALTMAK İÇİN KORİDOR DARALTILDI'

Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sorununa ve küresel büyümeye ilişkin endişeler giderek güçlenmiş ve Temmuz ayı kurul toplantısında işaret edilen riskler belirginleşmiştir. Bu çerçevede kurul, kısa vadeli faizlerde oluşabilecek aşağı yönlü oynaklığı azaltmak amacıyla, gecelik borçlanma faizini önemli ölçüde artırarak faiz koridorunu daraltmaya karar vermiştir.

Ayrıca, Türk Lirası piyasalarındaki likidite yönetiminin etkinliğini artırmak ve Merkez Bankası'nca sağlanan likiditenin sistem içinde daha dengeli dağılmasına katkıda bulunmak amacıyla teknik bir düzenleme yapılmasını uygun görmüştür.

'DURGUNLUĞA KARŞI POLİTİKA FAİZİ DÜŞÜRÜLDÜ'

Bunun yanı sıra kurul, küresel ekonomiye dair giderek artan sorunların yurtiçi iktisadi faaliyet üzerinde durgunluğa yol açma riskini azaltmak amacıyla politika faizinde ölçülü bir indirime gitmiştir.

Kurul, önümüzdeki dönemde gelişmelerin yakından izlenmesi ve gerek duyulması halinde uygun görülecek araç ve yöntemlerle piyasaya döviz likiditesi sağlanması konusunda mutabık kalmıştır."

Merkez Bankası son aylık toplantısını 21 Temmuz'da gerçekleştirmişti. Bankanın bu ayki olağan toplantısı 23 Ağustos'ta yapılacaktı.

SON 'ACİL' TOPLANTI 2006'DAYDI

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, son olarak 2006 Haziran'da yine bir olağanüstü ara toplantı gerçekleştirmişti. O dönemin gerekçesi de yine küresel ekonomide yaşanan gelişmelerdi. PPK, 25 Haziran 2006'daki toplantıya 5 gün kala, 20 Haziran'da, hem de bir pazar günü "piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirmek ve alınacak önlemleri tartışmak üzere" ara toplantı yaptı. Dönemin Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında toplanan kurul, sert faiz artırımına gitmiş ve gösterge faizi 225 baz puan yukarı çekmişti. Banka bir yandan da TL'deki değer kaybını önlemek için döviz satışına başlamıştı. PPK açıklamasında, küresel gelişmeler nedeniyle gelişen ülkelere fon akışının daraldığı vurgulanmıştı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?