banner15

MEB kitap yayıncılığına yeniden başladı

MEB Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı kapsamında, 2 bin 23 kitabın okuyucuyla buluşturulması için proje hazırladı

MEB kitap yayıncılığına yeniden başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Cumhuriyet'in 100. kuruluş yılı kapsamında, 2 bin 23 kitabın okuyucuyla buluşturulması için "2023 Kitap Projesi" başlatıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Araçları ve Yayımlar Dairesi Başkanlığınca, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yılı kapsamında 2 bin 23 kitabın okuyucuyla buluşturulması amacıyla "2023 Kitap Projesi" hazırlandı.

Proje kapsamında basılan ilk 18 eser, TÜYAP 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarında kitapseverlerin beğenisine sunuldu.

Türk ve dünya edebiyatından klasik eserler, eğitim yayınları, çocuk kitapları ve düşünce dizisinden seçilen kitaplar fuarda ilgi gördü. Basılan kitaplar arasında Nihat Sami Banarlı'nın Resimli Türk Edebiyatı Tarihi, Ziya Gökalp'in Altın Işık, Eflatun Cem Güney'in Masallar, Goethe'nin Hermann'la Dorothea, Nizami'nin Leyla ile Mecnun eserleri yer alıyor.

KLASİK ESERLER TIPKIBASIMLARIYLA OKUYUCUYLA BULUŞUYOR

Resimli Türk Edebiyatı Tarihi gibi kendine has özelliği olan klasik eserlerin, modern baskı teknolojisi kullanılarak iyileştirilmiş tıpkıbasımları okuyucuya sunuldu.

Klasik eserler ise ilk baskıları esas alınarak hazırlandı. Bu eserlerde dil ve üslup korunurken sadece maddi hatalar giderildi.

Bütün eserler tasarım ve içerik olarak çağdaş yayıncılığa uygun, pedagojik ve estetik özelliklerin ön planda tutulduğu, okuma kültürüne katkıda bulunacak bir anlayışla yeniden hazırlanarak okuyucunun beğenisine sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 15:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48