banner15

MEB'de 28 Şubat'ı hatırlatan skandal

MEB Hukuk Müşaviri, Danıştay tarafından 12 yıl sonra görevine iade edilen başörtülü öğretmen konusunda itirazda bulununca görevden alındı, bakanlık da itirazı geri çekti

MEB'de 28 Şubat'ı hatırlatan skandal

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), başörtüsüne serbestlik getiren Danıştay kararına itirazda bulundu. MEB, Hukuk Muşavirliği tarafından yapılan itiraz 28 Şubat yasakçılarını hatırlattı. İtiraz kamuoyunda duyulunca MEB geri adım attı. Muşavir ise emekliliğini istedi.

MEB, 28 Şubat sürecinde başörtülü olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen bir öğretmenin Danıştay'a açtığı davada haklı bulunmasına itiraz edince büyük tepki çekti. Tepkiler sonrası Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşaviri emekliliğini isterken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Hukuk Müşavirliği tarafından hazırlanan itiraz yazısını geri çektiği öğrenildi.

Samsun'un Vezirköprü ilçesi Gazi Pansiyonlu İlköğretim Okulu Din Kültürü öğretmeninin 2001 yılında derslere başörtülü girdiği için kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulması ve soruşturma sonucunda; ideolojik amaçlarla kurumun huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozduğu öne sürülerek devlet memurluğundan çıkarılmıştı.

Öğretmenin verdiği hukuk mücadelesi sonucunda adalet 11 yıl sonra tecelli etmiş ve öğretmen Danıştay tarafından haklı bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2013, 18:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35