banner39

MEB'den eğitim boykotuna uyarı

MEB, BDP'nin Güneydoğu'da yaptırmayı düşündüğü eğitim boykotu konusunda uyarılarda bulundu.

Genel 15.09.2010, 18:14 16.09.2010, 07:28
MEB'den eğitim boykotuna uyarı

Milli Eğitim Bakanlığı, anadilde eğitim isteyenlerin çocuklarını ilk 5 gün okula göndermeyecekleri yönünde açıklama yapanlara sert tepki gösterdi. Bakanlık, çocuklarını okula göndermeyen velilerle ilgili yasal işlem yapma hakkı doğduğunu bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; Ramazan Bayramı sevincinin yaşandığı günlerde ve sonrasında Hakkâri merkez, Yüksekova, Şemdinli ilçeleri, Şırnak'ın Cizre ilçesi ve Van'da eğitim kurumlarına yönelik bombalı ve molotoflu saldırılar meydana geldiği hatırlatıldı. Savaşlarda bile hastane ve okullara saldırı düzenlenmediği belirtilen açıklamada, "Terör örgütünün gerçekleştirdiği söz konusu eylemler hiçbir vicdana sığmamaktadır." denildi.

Açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi: "Bugün de bir siyasi parti genel başkanı yaptığı açıklamada; 'Anadilde eğitim isteyenler olarak okulların açıldığı ilk 5 gün çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz' demiştir. Çocuklarımızın geleceğini siyasi ikballeri uğruna kullanmaktan çekinmeyenleri ve bu talihsiz açıklamayı Milli Eğitim Bakanlığı olarak şiddetle kınıyoruz. Bilinmelidir ki eğitim anayasal bir haktır ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre de velayet hakkının kötüye kullanılması bir çocuk istismarıdır. Çocuklarını okula göndermeyenler, kendi ebeveynleri bile olsa bu girişime asla müsaade edilmeyecektir. Çocuklarını okula göndermeyen velilerle ilgili yasal işlem yapma hakkı doğmaktadır. Bakanlık olarak, çocuklarımızın eğitim hakkını elinden alan her türlü girişime karşı kararlılıkla mücadele edeceğimizi belirtir, velilerimizi sağduyuya davet ederiz."

VELİLERDEN TEPKİ


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, ana dilde eğitim için bölgede okulların bir hafta boykot edilmesine ilişkin Kürt Eğitim ve Dil Hareketi adı altındaki grubun kararını desteklediklerini ve velilerin çocuklarını 20-25 Eylül tarihlerinde okula göndermeyeceklerini ileri sürmesini değerlendiren, Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği Başkanı Enver Önder, siyasi bir partinin kendi amaçları doğrultusunda çocukları kullanmaması gerektiğini söyledi.

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği Başkanı Enver Önder, çocukların güvenden ve sevgiden yoksun olarak büyüdüklerini savunarak şöyle konuştu: "Eğitim alanı uzun zamandan beri yaz boz tahtasına dönüştürüldü. Çocukların bir şeyleri sevgi ile öğrenmesinin önüne engel konuldu. Bir siyasi parti kendi mücadelesi için böyle bir açıklama nasıl yapar akıl işi değil. Derhal çocukların güven içinde olmasını ve eğitim olanaklarından yeteri kadar faydalanmasını gözeten bir açıklama yapılmalıdır."

BDP EĞİTİMİ BOYKOT EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI


BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demirtaş, ana dilde eğitim için bölgede okulların bir hafta boykot edilmesine ilişkin "Kürt Eğitim ve Dil Hareketi" adı altındaki grubun aldığı kararı desteklediklerini kaydetti.

Demirtaş, velilerin çocuklarını 20- 25 Eylül tarihlerinde okula göndermeyeceklerini idda ederek şunları söylemişti: ""Okulların açıldığı ilk 5 gün anadilde eğitim isteyenlerin çocuklarını okullara göndermeyerek sivil bir iteatsizlik örneği sergilemeleri anlamlıdır. Kampanya için BDP olarak biz de çağrı yapacağız. Ben de kendi çocuğumu okula göndermeyeceğim 5 gün."


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?