banner39

Meclis internet kafelere el attı

Meclis Araştırma Komisyonu, internet kafelerin etkileri konusunda araştırma yapılması kararı aldı

Genel 21.03.2012, 16:03 21.03.2012, 16:05
Meclis internet kafelere el attı

İnternetin sosyal etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı Necdet Ünüvar, komisyon olarak internet kafelerde inceleme yapacaklarını söyledi.

"Bilgi toplumu olma yolunda bilişim sektöründeki gelişmeler ile internet kullanımının başta çocuklar, gençler ve aile yapısı üzerinde olmak üzere sosyal etkilerinin araştırılması" amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, yapacağı çalışmalara ilişkin yol haritasını belirlemeye çalışıyor.

TBMM İçtüzüğü'ne göre ek süreyle birlikte 4 ay çalışabilecek olan komisyon, sanal ortamdaki tehlikeler ve bunların aile ve toplum sağlığı üzerindeki etkilerini araştıracak.

Ünüvar, "Araştırma Komisyonu, bu konuyla ilgili her türlü yerinde incelemeyi yapacaktır. Bunun içinde internet kafeler de var. Onlar da bizim gündemimizde" dedi. Ünüvar ayrıca internet kafelerle ilgili bir derneğin olduğunu ve bu dernek yöneticilerinin de komisyon üyeleri tarafından dinlenmesinde yarar olacağını söyledi.

CİNSEL İSTİSMAR

Necdet Ünüvar, kimlerin komisyona çağrılacağı veya komisyon üyelerinin nerelerde inceleme yapacakları konusunun tam olarak netleşmediğini, kısa süre içerisinde bu konuların netleştirilip bir yol haritasının belirleneceğini kaydetti.

İnternet siteleri, internet oyunları ve sosyal medya siteleri de dahil olmak üzere çok kapsamlı bir alan üzerinde inceleme yapacak olan komisyon üyeleri, özellikle çocuk ve gençlerin internette maruz kaldığı düşünülen cinsel istismara ilişkin hususlara eğilecek ve bu konuda alınması gereken tedbirler üzerinde çalışacak. Komisyon üyeleri ayrıca çok sayıda kuruluş temsilcisi ve uzmanla da görüşecek.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?