banner15

Meclis'te Mehmet ve Ayşe egemenliği

24. Dönem milletvekilleri arasında ''Mehmet'' ismine sahip 49 milletvekili bulunuyor. ''Mehmet'' ismini 28 isim ile ''Ali'' takip ederken, kadın milletvekillerinden 6'sı ''Ayşe'' ismine sahip.

Meclis'te Mehmet ve Ayşe egemenliği

24. Dönem TBMM'de milletvekilleri arasında ''Mehmet'' ismi 49 ile açık ara önde. Diyarbakır ve Gaziantep'ten ''Mehmet'' adıyla 3'er milletvekili TBMM'ye girdi.

''Mehmet'' ismini 28 isim ile ''Ali'' takip ediyor.

''Ali''den sonra 24. Dönem Parlamentosu'nda 20 ''Ahmet'' ve 19 ''Mustafa'' ismine sahip milletvekili görev yapıyor. ''Mustafa'' ismine sahip Konya'dan 4 milletvekili var. Bunlar; AK Parti Milletvekilleri Mustafa Baloğlu, Mustafa Kabakcı, Mustafa Akış ve MHP Milletvekili Mustafa Kalaycı.

Daha sonra sırasıyla 10'ar ''Osman'' ve ''Hüseyin'', 7'şer ''Hasan'' ve ''Kemal'', 6'şar ''Bülent'' ve ''İhsan'', 5'er ''İbrahim'', ''İsmail'' ve ''Ömer'' ismi geliyor.

''Salih, Murat, Mahmut, Erdal, Rıza, Cemal, Muzaffer, Halil, Süleyman, İlhan, Recep ve İsmet'' adlı $er milletvekili bulunuyor.

Kadın milletvekillerinden ise 6'sı ''Ayşe'' ismine sahip. Bunlar; CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, CHP Balıkesir Ayşe Nedret Akova, CHP İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu ile AK Parti Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam.

3 MEHMET ERDOĞAN VAR

Bu arada, Meclis'te aynı isim ve soy isime sahip milletvekilleri de bulunuyor.

Bu milletvekilleri; AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ve MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan.

Meclis'te en fazla ''Şahin'' soyisimli milletvekili var. 8 milletvekilinin soyismi ''Şahin''. Bunu, 7 ile ''Yılmaz'', 6 ile ''Çelik'' soyisimli vekiller izliyor.

Hem seçim çevresi, hem de soyismi aynı olan CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın gibi milletvekili de var. ''Aydın'' soy isimli 4 milletvekili daha 24. Dönem Parlamentosu'nda görev yapıyor.

TBMM'de iki isimli 119 milletvekili yer alırken, AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Mehmet Tevfik Türel 3 ismiyle dikkat çekiyor.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 11:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35