banner39

Mehmet Ağar hakkında yeni soruşturma

12 Eylül döneminde yer gösterme bahanesiyle götürüldüğü binanın beşinci katından atıldığı belirtilen Süleyman Cihan'ın ailesi Ağar hakkında şikayetçi oldu

Genel 15.12.2012, 09:22 15.12.2012, 09:22
Mehmet Ağar hakkında yeni soruşturma

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

29 Temmuz 1981'de gözaltına alınıp başında Mehmet Ağar'ın olduğu birim tarafından sorgulandığı ve bir gün sonra, yer gösterme için götürüldüğü binadan atlayarak öldüğü ileri sürülen Süleyman Cihan için kardeşi Ahmet Cihan, Kadıköy Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Cihan, 12 Eylül davası açıldıktan sonra 12 Haziran'da verdiği yazılı ifadesinde ağabeyinin öldürüldüğünü, askeri savcılığın da cinayete ortak olduğunu savundu.

Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ, dönemin 2. Şube Müdürü Mehmet Ağar, 1. Şube Müdürü Tayyar Sever, komiserler Bayram Kartal, İbrahim Şahin ve Mehmet Yetiş ile dönemin Sıkıyönetim Savcısı Erdoğan Savaşeri ve Adli Müşavir Durmuş Akşen'e soruşturma açıldı.

Kadıköy Başsavcı Vekili Ahmet Tayfun Balyemez, 13 Kasım'da soruşturmayı tamamlayarak, 'Süleyman Cihan'ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce gözaltına alınıp işkencede öldükten sonra apartmanın altıncı katında bulunan boş daireye getirilip camdan atılma ihtimali olduğuna' hükmetti.

Savcı Balyemez, iki askeri yargıç hakkında, Milli Savunma ve Adalet Bakanlıklarından izin alınmadan soruşturmaya geçildiği için kovuşturmaya yer olmadığına karar verirken; Üruğ ve Ağar'ın da aralarında olduğu şüpheliler açısından, suçun işlendiği yerin İstanbul olması nedeniyle dosyayı İstanbul Başsavcılığı'na gönderdi. 'Görevi kötüye kullanmak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme ve bu suça iştirak'ten açılan soruşturma dosyası, şu an Savcı Seyfettin Atıcı'nın önünde.

Savcılığın, şüphelilerin ifadesine başvurması bekleniyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü