banner39

Mehmet Baransu ifade verdi

Gazeteci Mehmet Baransu, MGK belgesini yayınladığı haberiyle ilgili ifade verdi. Baransu'nun ifadesinde belgeyi nereden aldığını söylemediği belirtiliyor

Genel 19.02.2014, 17:05 19.02.2014, 17:18
Mehmet Baransu ifade verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" manşetine konu olan haberiyle ilgili soruşturmada ifade verdi.

Taraf Gazetesi’nin 28 Kasım tarihli nüshasının birinci sayfasında Mehmet Baransu tarafından “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlığı ile MGK belgesi yayınlanmıştı. Haberin yayınlanmasının ardından Taraf gazetesi hakkında, Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Milli Güvenlik Kurulu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Yetkisizlik kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İstanbul’a gönderdiği dosya, terör soruşturması kapsamına alındı. Soruşturma TMK 10 Madde’yle Yetkili savcı Abdullah Mirza Coşkun’a verildi.

Soruşturma kapsamında Mehmet Baransu geçtiğimiz hafta ifadeye çağrıldı. Avukatı ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Baransu, terör savcısı Çoşkun’a şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

Akşam'ın haberine göre Baransu’ya savcılık sorgusunda haberde yer alan ‘MGK belgesini nasıl ve kimden temin ettiğinin’ sorulduğu öğrenildi. Baransu ve avukatının bu soruya ‘Basın Kanununa göre gazetecinin haber kaynağını açıklamama hakkının’ olduğunu hatırlatarak cevap vermediği öğrenildi.

“Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme” ile suçlanan Baransu’ya ‘casusluk suçlamasına yönelik’ soru sorulmadığı da belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?