banner39

Mehmet Görmez 'evlad-ı fatihana' kız verdi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in 26 Ekim'de Ankara'da dünya evine giren kızı Müberra Görmez ile damat Nedim Emin için, damadın memleketi Makedonya'da düğün yapıldı.

Genel 31.10.2014, 00:47 31.10.2014, 00:47
Mehmet Görmez 'evlad-ı fatihana' kız verdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in, 26 Ekim'de Ankara'da dünya evine giren kızı Müberra Görmez ile damat Nedim Emin için, damadın memleketi Makedonya'da düğün yapıldı.

Üsküp'teki "Kalabriya" Restoranı'nda yapılan düğüne Makedonya'nın Türk kökenli Devlet Bakanı Furkan Çako, Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Suleyman Recepi, Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava, Slovenya Başmüftüsü Necad Grabus, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rıfat Feyziç, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve diğer konuklar katıldı.

Hafız Osman Şahin'in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan düğün merasiminde, Bulgaristan Başmüftüsü Aliş Türkçe, Kosova İslam Birliği Başkanı Tırnava Arnavutça, Slovenya Başmüftüsü Grabus ise Boşnakça dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, burada yaptığı konuşmada, Balkanlar'da yaşayan bütün Müslümanlara karşı, evlad-ı fatihana karşı çok özel bir muhabbeti olduğunu belirterek, "Bu muhabbet bizi aynı zamanda akraba yaptı.  Çok değer verdiğim, çok sevdiğim yavrumu, Müberra'mı, evlad-ı fatihan diyebileceğimiz Nedim evladımızla evlendirmiş olmaktan, onlarla birlikte bir aile olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek istiyorum" dedi.

"KARDEŞLİĞİMİZİ, BU TÜR AKRABALIKLARLA  DAHA DA PEKİŞTİRECEĞİZ"

"Biz zaten tarih boyunca hep beraber olduk" diyen Görmez, şunları kaydetti:

"Bundan sonra daha fazla beraber olacağız. Yaklaşık bir yüzyıl birbirimizi kaybettik. Aramıza zaman girdi, tarih girdi ama yüzyıl sonra kaybettiğimiz kardeşlerimizi yeniden bulduk. Cenab-ı Hak, bir daha kaybettirmesin. Kardeşliğimizi, bu tür akrabalıklarla daha da pekiştireceğiz inşallah."

Hazreti Muhammed'in kendi kızı Fatıma için söylediği bir cümlenin yüreğine çok dokunduğunu söyleyen Görmez, "Hazreti Fatıma validemize hitap ederken sevgili peygamberimiz 'babasının annesi, merhaba' diyerek hitap ederdi. Ben de baba olarak, üç ay arayla iki kız evlendirdim. Her ikisinden de resul-i ekremin Hazreti Fatıma'ya söylediği bu cümle hep gelir zihnime takılır ve Rabbime 'babasının anneleri' diyebileceğim iki kız lütfettiği için ve onların yanında güzel bir erkek evlat lütfettiği için şükrediyorum" şeklinde konuştu.

Görmez sözlerini, Hazreti Muhammed'in Hazreti Fatıma ve Hazreti Ali için okuduğu kısa dua ile sonlandırdı: "Allah her şeyinizi hayırlı ve mübarek eylesin."

Müberra Görmez ile Nedim Emin'in, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'ndeki düğün töreninde, çiftin nikah şahitliklerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaparken, çiftin nikahını ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kıymıştı.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?