banner39

Memur-Sen'den yeni zam önerisi geldi

Hükümet ile memur arasındaki zam pazarlığında Memur-Sen'den yeni bir öneri geldi. Memur-Sen, hükümetin yarım puanlık artışına yarım puanlık indirimle cevap verdi

Genel 21.05.2012, 14:17 21.05.2012, 17:20
Memur-Sen'den yeni zam önerisi geldi

Hükümetle memurlar arasındaki zam görüşmelerinde iki taraftan arka arkaya hamleler geliyor. Hükümet kanadı zam teklifini bir miktar arttırdı, memurlar ise tekliflerini aynı oranda düşürdü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, görüşme masasına yeni bir teklifle gelebileceklerini söyledi.

Kamu tarafı sabah saatlerinde 2012 için yüzde 3+3 olan teklifini yüzde 3.5+3.5 yükseltti. Ancak 2013 için bir değişiklik yapılmadı.

Görüşmelere verilen aranın ardından 2013 için de daha önce yüzde 2+3 olarak belirlenen zam teklifi yüzde 3+3'e revize edildi.

Bu rakamları kabul etmeyen Memur-Sen ise daha önce yüzde 8+8 olarak belirlediği zam rakamını yüzde 7.5+7.5'e indirdi. Sendika, 2013 için ise yüzde 6.5+6.75'e çekti.

İlk teklifin ardından değerlendirmelerde bulunan Memur-sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, hükümetin yeni teklifinin çok çılız olduğunu belirtmişti.

Gündoğdu, şöyle konuşmuştu: "Kamu İşveren Heyet Başkanı'ndan yeni bir teklif geldi. Bu teklif yine tek kalemde 3+5, 3,5. Cılız bir teklif. Bu  teklif karşısında tekliflerimizi gözden geçirmeyeceğiz. Yüzdelik zam boyutuyla  sadece 2012'ye yönelik tek kalemde 0.5 + 0.5, 2013 yılına yönelik bir teklif yok.

Ya adım atmayacaklar, erkenden uzlaşmazlıkla sonuçlanacak ve  Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun yolları gözükecek veya yarın sabah 8'e kadar  mücadele devam edecek. Biz umudumuzu korumak istiyoruz. Kamu İşveren Heyeti'nin  de 4 milyon memurun, aileleriyle birlikte 15 milyon insanımızın beklentilerini  dikkate alan, geçim standardını dikkate alan rakamlarla gelmesini bekliyoruz"

Son oturumda anlaşma sağlanamaması durumunda toplu sözleşme, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na gidecek.

"YENİ BİR TEKLİFLE GELEBİLİRİZ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur konfederasyonlarıyla süren toplu sözleşme görüşmelerinde ara verildiğini belirterek, "Görüşmeye ara verildi. Uzun bir ara olabilir. Değerlendirip yeni bir teklifle gelebiliriz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda memur konfederasyonları ile hükümet arasında gerçekleştirilen, memurların 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin sekizinci ve son oturumunda ara verildi.

Oturumun ardından gazetecilerle kısa süreli sohbet eden Bakan Çelik, toplantıya ara verildiğini ifade ederek, "Uzun bir ara olabilir. Değerlendirip yeni bir teklifle gelebiliriz" diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?