banner39

Memurlar dört bir yanda yürüyorlar

Hükümetin önerdiği zam oranını beğenmeyen sendikalar greve gitti, birçok yerde kamu hizmeti aksadı. MEB, grevci öğretmenlere soruşturma açmayacak

Genel 23.05.2012, 14:05 23.05.2012, 15:06
Memurlar dört bir yanda yürüyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da bir günlük grev yapan memurlar, Beyazıt Meydanı'nda toplanıyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi önünde toplanan binlerce memur, Millet Caddesi boyunca yürüdü. Açtıkların pankart ve dövizlerle meydana yürüyen memurlardan bazıları, davul zurna eşliğinde halay çekti. Yürüyüş sırasında bazı bayan memurlar da düdük çalıp alkışlarla hükümeti protesto etti.

MEMURLAR AK PARTİ'YE YÜRÜDÜ, YARALILAR VAR

Mersin'de iş bırakma eyleminde AK Parti binasına yürümek isteyen Kamu-Sen üyeleri ile polis arasında arbede çıktı. Memurlar polisleri ellerindeki sopalarla saldırırken, polis ise kalabalığa biber gazı ve coplarla müdahale etti. Eylemde 3'ü polis 10 kişi hafif yaralandı.

Türkiye-Kamu-Sen'e üye yaklaşık bin kişilik memur grubu Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. AK Parti Akdeniz ilçe binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen memurlar, sloganlar atarak Hastane Caddesi'ni takip ederek Kuru Çeşme önüne kadar geldi. Burada polis kalabalığın önünü provakasyon olma ihtimaline karşı parti binasına 300 metre kala zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleri ile kesti. İstiklal Marşı'nı okuyan kalabalık ise çevik kuvvet ekiplerini aşarak yürümeye çalıştı. Bu sırada ise polis ile kalabalık arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında polis kalabalığa biber gazı ile müdahale ederken kalabalık ise ellerindeki plastik sopalarla polise saldırdı.

Yaşanan arbedede sopa, tekme ve yumruk darbeleriyle 3 polis ile 7 memur çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralandı. Yaralılar, olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Daha sonra yapılan görüşmeler sonucu barikat kaldırılarak memurların AK Parti ilçe binasına yürümesine izin verildi.

ANKARA'DA MEMURLAR MEYDANDA

Ankara'da Memur-Sen üyeleri Başbakanlık önünde, Kamu-Sen üyeleri Sıhhıyi Abdi İpekçi Parkı'nda protesto gösterisi yaptı, KESK ve bağlı sendikalar ile DİSK, TMMOB ise Kızılay Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bir araya geldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) önünde toplanan KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyeleri yaklaşık 10 kilometre yürüdü. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nı çift yönlü trafiğe kapatan grup ile polis arasında güzergâh tartışması yaşandı. Barikat kuran polis, yol kapatan grubun Kızılay Meydanı'ndan yürümesine izin vermedi. Yapılan görüşmeler sonucunda eylemciler ile polis anlaştı. Grup, gösterilen noktadan diğer eylemcilerin toplandığı alana geldi. 'Genel grev, genel direniş', 'Toplu sözleşme hakkımız, söke söke alırız' sloganları atan memurlar, taleplerinin bulunduğu dövizleri taşıdı.

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, burada yaptığı konuşmada toplu sözleşme sistemini eleştirdi. Toplu görüşmelerden bir sonuç çıkmadığı hatırlatan Tombul, son sözün 11 hakemden oluşan heyete bırakılmasına tepki gösterdi. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmadığını belirten Tombul, hükümetin verdiği zam oranının günlük simit ihtiyaçlarına ancak denk geldiğini belirtti. Yapılan konuşmaların ardından toplanan grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

ÇANAKKALE'DE PAZAR ARABALI EYLEM

Çanakkale'de kamu çalışanlarının iş bırakma eylemine katılan çeşitli sendikalara bağlı memurlar, pazar arabası sürerek gösteri yaptı.

Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Çanakkale'de de iş bırakan memurlar, Çanakkale Zübeyde Hanım Halk Bahçesi önünde toplandı. Grup üyeleri, pankart açıp slogan attıktan sonra yürüyüşe geçti. Ellerinde aynalarla Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen sendikacılardan bazıları, pazar arabası taşıyarak dikkatleri üzerine çekti. Bazı üyeler, ek iş yaptıklarını anlatacak pankartlar açıp arabanın üzerine oturdu. Bazıları da arabayı sürerek meydanın ortasına kadar getirdi. Meydanda toplanan sendikacılar, içinde 'yüzde 3.5' yazan kağıtların bulunduğu cüzdanlarını yere fırlattı. 'Hükümet 3.5'i al başına çal' sloganları atan gruba konuşan Birleşik Kamu-İş Çanakkale Temsilcisi Ahmet Bozdemir, hükümetin yüzde 3.5+4 zam önerisinde bulunarak kamu çalışanlarının taleplerini ve sendikaları ciddiye almadığını söyledi. Konuşmanın ardından bir süre daha hükümet aleyhine slogan atan grup, daha sonra sessizce dağıldı.

AMBULANSLAR YOLDA KALDI

Hükümetle yapılan toplu iş görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Türkiye Kamu -Sen, Memur -Sen, KESK ve Eğitim Bir-Sen'e bağlı memurlar bir günlük grev başlattı. Bursa'da da sokağa dökülen kamu çalışanları, Şehreküstü ve Kent Meydanı'nda yürüyüşler düzenlendi. Yürüyüş sırasında kilitlenen trafik nedeniyle birçok ambulans yolda kaldı.

Kamu çalışanlarının Bursa'daki eylemi sabah saat 10.00'da başladı. İlk olarak Memur -Sen ve bağlı sendikalar Şehreküstü Meydanı'nda toplanarak Kent Meydanı'na kadar yürüdü. Sloganlar işliğinde meydana gelen Memur-Sen üyeleri, hükümete tepki gösterdi.

Şube Başkanı Numan Şeker, Kent Meydanı'nda yaptığı konuşmada, çalışanların taleplerini görmezden gelen kamu işveren heyetinin, ilk toplu sözleşmede sözleşmenin imzalanamamasının baş sorumlusu olduğunu dile getirdi. Şeker, hükümetin kamu çalışanlarına verdiği değeri ortaya koyduğunu ifade etti.

Memur Sen'in yanı sıra KESK üyeleri de yürüyüş yaparak tepkilerini dile getirdiler. Türkiye Kamu-Sen üyeleri ise Gazcılar Caddesi'nde başlattıkları yürüyüşü Şehreküstü Meydanı'na kadar sürdürdü.

Burada konuşan Türkiye Kamu - Sen Bursa Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, 'memurları, emeklileri enflasyona ezdirmedik' deyip ülkenin kaymağını yandaş çevrelere dağıtanlar olduğunu söyledi.

Çeşitli pankartlar ve sloganlarla tepkilerini dile getiren kamu çalışanları, konuşmaların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu arada, memurların eylemleri sırasında trafiğin kilitlenmesi nedeniyle ambulanslar zor anlar yaşadı. Kent Meydanı ve Fomara Caddesi güzergâhında oluşan konvoy nedeniyle ambulanslar yol bulmakta zorlandı. Polisin tüm çabalarına rağmen ambulansların geçişi güçlükle sağlandı. Bir ambulans ise Fomara Caddesi'nde ters şeride geçerek hastaneye ulaşmak durumunda kaldı.

MEB: SORUŞTURMA AÇILMAYACAK

Milli Eğitim bakanı Ömer Dinçer, grev nedeniyle eğitimin aksamasına üzüldüğünü fakat grev yapan öğretmenler hakkında soruşturma açılmayacağını söyledi.

BABACAN: YÜKSEK ZAM YENİ VERGİLER DEMEK

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, memur maaşları ödemesinin yıllık 100 milyar lira tuttuğunu ve memur maaşlarına verilecek her yüzde 1'lik zammın bütçeye 1 milyar lira ilave yük getirdiğini belirterek, ''Şimdi eğer bütçe dengelerimizi sıkıştıracak bir noktaya gelirse bu iş (memura yapılacak zam), dönüp dolaşıp tekrar daha yüksek vergi toplamaya gider bu işin sonu'' dedi.

Kendi başkanlığında toplanan OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı için Fransa'da bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, CNBC-e televizyonunda katıldığı bir programda soruları cevapladı.

Memurların toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Babacan, bütçede şu anda memur maaşlarının yıllık ödemesinin 100 milyar lira tuttuğunu söyledi.

74 milyon vatandaştan toplanan vergilerden 3 milyon memurun maaşının ödendiğine dikkati çeken Babacan, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Şimdi eğer bütçe dengelerimizi sıkıştıracak bir noktaya gelirse bu iş (memura yapılacak zam), dönüp dolaşıp tekrar daha yüksek vergi toplamaya gider bu işin sonu. Memura daha fazla maaş ödemek için, bizim 74 milyondan daha fazla vergi almamız gerekecek. Burada da kuşkusuz adaleti sağlamamız gerekir. Biz eskisi gibi para basmıyoruz. Yani Merkez Bankamız eskisi gibi para basmıyor. (Varsın bütçe açığımız artsın, onu da biz gideririz, borçlanarak kapatırız) böyle bir şey yok. Kimse kusura bakmasın. Kimse Türkiye Cumhuriyeti Devletini daha fazla borç batağına sürükleme pahasına bir adım atmaya zorlamamalı. Bunları istememeli bizden. Dolayısıyla bir denge içerisinde gitmemiz lazım.

Bugün memur maaşlarımıza vereceğimiz her bir yüzde 1'lik zam 1 milyar lira, eski eski parayla 1 katrilyon lira bütçeye ilave yük getiriyor. Dolayısıyla bunu nereden karşılayacağız, bu paralar nereden sağlanacak? Bunu da herkesin düşünmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin bu hesabı yapması lazım. Dolayısıyla biz hükümet olarak bütçe çerçevesinde mümkün olduğunca kalarak ve makro dengelerimizi bozmayacak bir teklif verdiğimizi düşünüyoruz. Tabii şimdi konu hakem heyetindedir, hakem heyetinin de bir hafta süresi var, hep beraber sonuçlarını göreceğiz.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?