banner39

Memurlar yarın greve gidiyor...

Hükümet ile memur arasında yapılan toplu sözleşme görümelerinden uzlaşma çıkmaması sonrası bazı memur sendikaları eylem kararı aldı

Genel 22.05.2012, 12:11 22.05.2012, 15:43
Memurlar yarın greve gidiyor...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Memur-Sen, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Kamu Sen, yarın için ortaklaşa greve gitme kararı aldı.

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, yarın tüm yurtta greve gitme kararı aldıklarını söyledi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eğitim Bir-Sen olarak, 23 Mayıs'ta, bir gün iş bırakma kararı aldıklarını belirterek, ''Kamu-Sen ve KESK eylem kararı aldığı için ondan kaçmak ve o güne sığınmak gibi bir derdimiz yok. Aynı gün, aynı amaçla iş bırakma eylemi yapacağız.

Eğitim-Bir-Sen olarak bir gün iş bırakma kararı aldık. Bunu da yarın gerçekleştireceğiz. Türkiye genelinde hizmet üretmeme, iş bırakma eylem kararı ve Ankara'da oturma eylemi yapacağız. Perşembe günü de büyük bir katılımla biz buradan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na müracaata, eylem yaparak gideceğiz. Türkiye genelinde de Memur-Sen il temsilciliklerimizi bu talepleri yeniden dillendirerek bizim Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na gidişimize destek olacaklar.''

Gündoğdu, 29 Mayıs akşamı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'ndan beklentilerinin karşılanmadığı bir tablonun çıkması durumunda ise 30 Mayıs günü Başkanlar Kurulu'nu olağanüstü toplama kararı aldıklarını, ondan sonraki süreci bu kurul tarafından belirleneceğini kaydetti.

Gündoğdu, bir gazetecinin, iş bırakma eylemiyle ilgili olarak, KESK ve Kamu-Sen ile birlikte hareket edip etmeyeceklerini sorması üzerine, ''Kamu-Sen ve KESK eylem kararı aldığı için ondan kaçmak veya o güne sığınmak gibi bir derdimiz yok. Ayın gün, aynı amaçla iş bırakma eylemi yapacağız ama aynı mekanlarda basın açıklaması, eylem açıklamaları yapmayacağız. Amaç tabloyu boykot etmek, ortak. İşi bırakacağımız okullar aynı, ortak. Okuldan ayrıldıktan sonra bir araya gelip, tabloyu kabul etmeme içeriklerimiz, mekanlarımız farklı olacak'' dedi.

KESK'ten yapılan açıklamada da  hükümetin zam teklifini protesto etmek için KESK ve Kamu Sen'in yarın Beyazıt Meydanı'nda bir günlük grev yapılacağı ifade edildi. Açıklamada, "Bütün kamu emekçileri ve sendikaları insanca yaşam talebiyle birleşmeye, hükümete taleplerimizde ne kadar ciddi olduğumuzu göstermek için bir günlük grev yapılacaktır." denildi.

"YENİ TEKLİFTE YENİLİK YOK"

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de hükümetin nihai teklifinin, bunun hiçbir yenilik içermediğini savundu. Özgen, "Türkiye'deki bütün kamu emekçilerini 23 Mayıs'ta yapacakları greve beklediklerini'' kaydetti.

Yorumlar (1)
ANKA 11 yıl önce
Bence milletvekili maaşları biraz daha düşürülüp memur maaşlarına zam yapılmalı.Milletvekilleri lüks arabalarda geziyor, lüks evlerde yaşıyor, memurlar 3 kuruşla evi geçindirmeye çalışıyor.Birde kalkıp devlet adamları adaletten bahsediyor.Bumu yani adalet?
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?