banner15

Memurların beklediği gelişme

Memura toplu sözleşme hakkı getirecek yasal düzenlemede sona yaklaşıldı

Memurların beklediği gelişme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ramazan Bayramı nedeniyle ara verilen hükümet ile memur sendikaları arasındaki kritik görüşmelerde Uzlaştırma Kurulu'nun yapısı başta olmak üzere anlaşma sağlanamayan 4 konu ele alınacak.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, kurulun kimlerden oluşacağı konusunda Maliye, Çalışma Bakanlığı ve memur sendikalarından üç farklı öneri geldi. Çözüme ulaşılması halinde tasarı taslağının bu ayın ortalarında Bakanlar Kurulu'na sunulması bekleniyor.

DOKUZ YA DA 11 ÜYE

Memurun gelecekteki maaş zammında son sözü söyleyecek uzlaştırma kurulu için Maliye Bakanlığı'ndan 9 üyeli yapı önerisi geldi. Buna göre Kurul'un 4 üyesini memur sendikaları, 4 üyesini kamu işveren yani hükümet belirleyecek. Aynı zamanda ‘başkan' olacak 1 üyeyi ise Bakanlar Kurulu atayacak. Çalışma Bakanlığı ise 9 üyeli kurulun 3 memur, 4 hükümet temsilcisi ile Yargıtay 9. Daire Başkanı ve bir öğretim üyesinden oluşmasını istiyor. Her iki öneriye de karşı çıkan memur sendikaları ise; 4 memur ve 4 kamu temsilcisi ile Yargıtay, Danıştay ya da Sayıştayídan 1, üniversitelerden de 2 olmak üzere toplam 11 üyeli yapı öneriyor.

ÜÇ KRİTİK MADDE YASADA

Görüşme masasında dayanışma aidatı, hizmet kolları ve toplu sözleşme düzeneği gibi 3 kritik konunun da çözümü bekleniyor. Sendikalar, dayanışma aidatı ödemeyen memurların toplu sözleşme haklarından yararlanmalarını istemezken, hükümet bu teklifi düzenlemeye eklemek istemiyor. Hükümetin “İşveren tek, sendika da tek olsun. Hizmet kolu sendikaları yerine sadece konfederasyonla toplu sözleşme imzalansın” önerisi de sendikalar tarafından şiddetle reddediliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 12:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35