banner39

Meralarda betonlaşmanın yolu açılıyor

Tarım Bakanı Eker, meralarda yapılaşmanın önünü açacak bir uygulamanın devreye sokulduğunu söyledi

Genel 21.03.2012, 13:55 21.03.2012, 14:31
Meralarda betonlaşmanın yolu açılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, merada hayvancılık yapan üreticilere meralara işleriyle ilgili yapı inşa etmelerinin yolunun açılacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği'nin (ASÜD) 2. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Eker, merada hayvancılık yapan üreticilerin meralara yapı yapmalarının yolunu açacaklarını ifade ederek, "Meralarda hayvancılık yapacak üreticilerin kiralanan alanlarda faaliyetleriyle ilgili yapı yapmalarına imkân verecek düzenleme getiriyoruz. Merayı 30 yıllığına kiralıyorsunuz. Orada biçeceği otu depolayacağı barınak, aletlerini ve makinelerine koyacağı depo yapamıyor. Hâlbuki orada hayvancılık yapacak ve kiralamışsa, merayı ıslah etmek ve yaptığı işle ilgili ihtiyaç hissedilecek hiç değilse minimal ve askeri düzeyde bina yapması lazım. Bununla ilgili düzenleme Bakanlar Kurulu'na tasarı olarak geldi ve imzalandı yakında meclise gelecek." dedi.

ASÜD Genel Başkanı Harun Çallı ise Avrupa Birliği ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatının yeniden başlayacağını vurgulayarak, "Nisan 2010 tarihinde başlattığımız Türkiye süt ve süt ürünlerini Avrupa Birliği pazarına girişinin desteklenmesi projesi Avrupa Birliği Gıda ve Veterinerlik Ofisi'nin gerçekleştirdiği denetimle son aşamasına gelmiş bulunuyor. Bu sonuç raporunun yayınlanmasının ardından Avrupa Birliği ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatının yeniden başladığı müjdesini vereceğiz." şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?