banner39

banner35

Merhum Erbakan için anma gecesi düzenlendi

Ankara'da gerçekleştirilen "Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı Anma ve Anlama Gecesi"ne çok sayıda kişi katıldı.

Genel 21.02.2014, 22:51 22.02.2014, 17:04
Merhum Erbakan için anma gecesi düzenlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Erbakan Vakfı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen "Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı Anma ve Anlama Gecesi" Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. 

Gecenin açılışında Hacı Bayram Cami İmamı Ahmet Karalı Kur'an okudu. Merhum Necmettin Erbakan'ın hayatını anlatan sinevizyon gösterisinin ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajları okundu.  

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ahmet Tekdal, konuşmasının başında, mesajları okunan Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın, "Erbakan Hocanın yanında talebeleri olarak yetiştiğini ve bugün ülkeye en iyi şekilde hizmet ettiklerini" söyledi. Tekdal, "Evlatlarının kurduğu Erbakan Vakfı'nın, ülkede ve dünyada yapacağı hizmetlerle Erbakan Hoca'yı çok daha iyi tanıtmak ve onun hedeflerini gerçekleştirmek için Müslümanlara zemin hazırlayacağını" belirtti.

Rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan Diyanet İşleri eski Başkanı Lütfü Doğan'ın yerine konuşma yapan Tekdal, Erbakan'ın, "Davam" kitabında yer alan, "Ben, bütün bunları Allah rızası için yaptım" ifadesinin, onun nasıl bir yapıda olduğunu açıkça ortaya koyduğunu belirterek, insanlığın hayrı için düşüncelerini ve görüşlerini Milli Görüş'te ifade eden merhum Erbakan'ı anlamanın aklı başında her insanın vazifesi olduğunu ifade etti. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de "Rahmetli hocamın bizim hayatımızda yeri bambaşka, ben şahsen rahmetliden çok şey öğrendim. Siyaseti, edebi, tevazuyu ondan öğrendim. O yüzden hocamıza karşı borcumuzu ödemek mümkün değil" dedi. 

"O kadar mütevazıydı ki gülerken bile tebessüm ederdi. Hayatımda bir defa kendisine kahkaha attırdım, keşke bunu çekebilseydim" diyen Gökçek, Necmettin Erbakan ile bir anısını şöyle aktardı: 

"Bir gün yanına gittiğimde suratım benim bir karış asık, gazetelerde hakkımda bayağı kötü şeyler çıkmış. İçeri girince 'Melih gazeteleri mi okudun?' diye sordu. Sonra, 'boşver be evladım, it ürür kervan yürür. Bize çok yaptılar sen yoluna devam et' dedi". 

Necmettin Erbakan'ın çok keskin bir hafızası olduğunu da aktaran Gökçek, geceyi düzenleyenlere ve katılanlara teşekkür ederek, Erbakan'ı bir kez daha rahmetle andıklarını kaydetti. 

Erbakan Vakfı Başkanı Dr. Fatih Erbakan da "Milli Görüş'ün yegane lideri, merhum Erbakan hocamız elbette çok değişik şekillerde çok uzun konuşmalarla anlatılabilir. Bizler mümkün olduğu kadar can alıcı noktalarına değinerek kendisini anlatmak istiyoruz. İlmin en güzelini ve hidayetin en derinini kendi bünyesinde birleştirmeyi, bütünleştirmeyi başarmış bir kişiydi. Bu birleşmeden ortaya çok keskin bir feraset çıkmıştı. Bu ferasetten dolayı hepimize, İslam alemine doğru yolu gösterdi" diye konuştu. 

Erbakan'ın Milli Görüş'ü tanımlarken maddi ve manevi olmak üzere iki ana boyut ortaya koyduğunu hatırlatan Fatih Erbakan, babasının "Bunları gerçekleştirirken bir Müslümanın sahip olması gereken en önemli vasıflardan biri olan dirayete sahip olduğunu ve bu vasfı sayesinde asla davasından vazgeçmeyerek, yalnızca Allah rızası için son nefesine kadar bu yolda yürümeye devam ettiğini" söyledi. Erbakan'ın, Türkiye'nin kalkınması için özellikle sanayi gelişimi için yaptığı çalışmaları anlatan Fatih Erbakan, merhum Erbakan'ın siyasete girdikten sonra savunduğu görüşleri ve politika yaşamındaki başarılarını aktardı. 

Erbakan'ın manevi kalkınma yolundaki çalışmalarını da dile getiren Fatih Erbakan, Necmettin Erbakan'ın "Ahlak ve maneviyat prensibine bağlı nesiller yetişmesi için sol bir parti olan CHP ile koalisyon yaptığı dönemde 5 bin Kuran kursunun, 600 imam hatip okulunun açılmasını 2 sene gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiğini" vurguladı.  

Gecenin onur konuğu olan Endonezya eski Cumhurbaşkanı Yusuf Habibi ise Erbakan ile gençlik yıllarında Almanya'da tanışmalarını ve uzun yıllar süren dostluklarını anlattı.  O dönemde genç bir mühendis olan Erbakan'ın nazik, arkadaşça yaklaşımını aktaran Habibi, bundan yaklaşık 40 yıl sonra bakan olarak Ankara'ya yaptığı gezilerden birinde Türkiye'nin Başbakanı Necmettin Erbakan ile tanıştırıldığını söyledi.

Erbakan ile siyaset yaşamı boyunca yürüttükleri ortak projeler hakkında hatıralarını paylaşan Habibi, özellikle D8 projesinin hayata geçirilmesi için yaptıkları çalışmaları dile getirdi. Yıllar önce üniversitedeki küçük bir ibadet odasında paylaştıkları aynı ilkeleri, yıllar sonra da bir araya geldiklerinde koruduklarını ve paylaştıklarını belirten Habibi, Erbakan ile yıllar içinde akraba gibi olduklarını ifade etti. 

Habibi, "Necmettin Erbakan'ın yaklaşık 3 yıl önce 84 yaşındayken Hakkın rahmetine kavuştuğu günü anmak üzere bu konuşmayı yapıyorum. Dr. Erbakan, insanlara ve özellikle İslam ümmetine yardıma hazır, yetenekli, parlak, dindar bir bilimadamıydı. Sayın Erbakan'ın yaşam boyu bağlı olduğu ilkelerle dünyamızı cehennem için değil, cennet için bir bekleme odası haline dönüştürelim" dedi. 

Gecenin sonunda Fatih Erbakan tarafından tüm katılımcılara plaket verildi.

 

 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?