banner15

Merkez, faiz politikasını yönetemedi

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Amerika Merkez Bankası 2008 yılında faizleri baş aşağı götürürken bizim Merkez Bankası tam aksine faizleri yukarı götürdü. Bugün Türkiye, dünyanın en yüksek faiz veren ülkelerinden biridir.'' dedi.

Merkez, faiz politikasını yönetemedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nı eleştirdi. Çağlayan, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun Türkiye'yi faiz konusunda iyi yönetemediğini belirterek, " Meselelerin arkasından koştu, önünden koşamadı. Amerika Merkez Bankası 2008 yılında faizleri baş aşağı götürürken bizim Merkez Bankası tam aksine faizleri yukarı götürdü.

Şimdi o gün çıkartılmış olan faizlerin en büyük etkisini biz kurda görüyoruz. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz politikasını iyi yönetemedi. Bugün Türkiye, dünyanın en yüksek faiz veren ülkelerinden biridir.'' dedi.

Çağlayan, Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ASİAD) düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2050'de dünyanın 5 parlayan yıldızından biri olacağını, bunu dünyanın en önemli ekonomistlerinin söylediğini vurguladı.

ASİAD Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran da Türkiye'nin önündeki sis perdesinin anayasa referandumu ile yavaş yavaş kalktığını, Türkiye'nin önünün açıldığını belirtti. Ömer Başaran, "Türkiye 2050'de dünyanın 4-5 büyük ülkesinden biri olacak. Türkiye için bir altın çağın başlayacağına inanıyorum.'' diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 12:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
bekir polat
bekir polat - 10 yıl Önce

sayın bakanım kredi veriyorsunuz ama hep kobilere küçük esnafa bişey yok

banner39

banner50

banner47

banner48