Merkez'in enflasyon tahmini yüzde 6,2

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,2 olarak duyurdu

Merkez'in enflasyon tahmini yüzde 6,2

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun 2013 yılı sonunda orta noktasıda ise yüzde 5,1 olmak üzere, yüzde 3,4 ile yüzde 6,8 aralığında olacağı tahmininde bulundu.

Erdem Başçı, ''Yüzde 5'lik enflasyonun ulaşılabilir olduğunu düşündüklerini belirterek, ''Biz kararlılık gösterip bunu gerçekleştireceğiz. Bu sağlanırsa, beklentiler de yüzde 5'e çekilecek'' dedi.

FAİZ KORİDORU

Faiz koridoruyla ilgili, kısa vadeli sermaye akımlarına karşı döviz alım satımına ilaveten faiz koridorunu da geniş tutmayı eklediklesrini belirten Başçı,  kısa vadeli dalgalanmayı azaltma imkanına sahip olduklarını ve bunun işe yaradığını gördüklerini söyledi.

Başçı, faiz koridorunu 2. mekanizma devreye girdiğinde bir miktar daraltmanın mümkün olabileceğini de kaydetti.

PETROL FİYATLARI

Nisan ayı Enflasyon Raporu'nun yayımlanmasından itibaren geçen süre zarfında petrol fiyatlarının öngörülerinin altında seyrettiğini ifade eden Erdem Başçı, bu çerçevede petrol fiyatları varsayımlarını 2012 yılı ortalaması için 120 dolardan 110 dolara, 2013 yılı için ise 115 dolardan 100 dolara düşürdüklerini bildirdi.
Başçı, ''Para politikasının (PPK) tavrı için 'gevşek' de demiyoruz, 'sıkı' da demiyoruz. 'Temkinli' olarak niteliyoruz'' dedi.

TL SİMGESİ

Başçı, TL'nin simgesiyle ilgili olarak, ''Simge sağda da solda da kullanılsa başımızın üstünde yeri var. Bunun yasal bir tarafı yok. Önemli olan simgenin vatandaşlarımız tarafından kabul görmesi'' şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 18:05
banner53
YORUM EKLE

banner39