banner39

Merve Kavakçı olayında neler olmuştu?

TBMM'de ilk başörtüsü olayı bundan 14 yıl önce 1999'da yaşanmıştı. Merve Kavakçı, başörtüsü nedeniyle Ecevit'in baskıları üzerine TBMM Genel Kurulu'nu terk etmişti. MHP, ANAP ve DYP de seyirci kalmıştı

Genel 31.10.2013, 16:10 31.10.2013, 16:21
Merve Kavakçı olayında neler olmuştu?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nun bugün başörtülü 4 milletvekilini ağırlaması üzerine akıllara 3 Mayıs 1999'da yaşanan Merve Kavakçı olayı geldi. TBMM'de ilk başörtüsü olayı bundan 14 yıl önce 1999'da yaşanmıştı. Merve Kavakçı, 18 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul 1. Bölge dördüncü sıradan Fazilet Partisi (FP) milletvekili adayı oldu. Merve Kavakçı, o dönemde Yüksek Seçim Kurulu'nun izniyle aday olabildi, seçim sonrasında da gerekli oyu kazanarak, mazbatasını aldı. Kavakçı, vekil statüsünü resmen kazanmak için gerekli tüm bürokratik işlemleri yaptırıp, TBMM'ye kaydoldu. Ancak kaydolurken, Meclis albümü için başörtüsüyle fotoğraf çektirmedi.

1999 seçimlerinde iki başörtülü kadın aday TBMM'ye girmeye hak kazanmıştı; MHP'den Nesrin Ünal ve Fazilet Partisi'nden Merve Kavakçı. O dönemde, kamuda başörtüsü yasağı olduğundan, gözler de bu iki milletvekilinin başörtüsü konusunda nasıl bir tavır alacaklarına çevrilmişti. MHP'li Ünal, baskılardan çekinerek partisinin kararıyla Genel Kurul çalışmalarına başörtüsünü çıkararak katılacağını açıkladı. Kavakçı ise, başörtüsüyle milletvekili yemini edeceğini açıkladı. O dönemin Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan da Kavakçı'ya sahip çıkarak, "Nasıl isterse öyle hareket edecektir" dedi.

Başörtülü vekil tartışmaları sürerken Kavakçı, yemin töreninden önce TBMM'ye gitti. 3 Mayıs 1999'da TBMM'deki yemin töreninde, Kavakçı Meclis Genel Kurul Salonu'na başörtüsüyle girdi.

FP sıralarından Kavakçı'nın salona girişi sırasında alkış koparken, DSP'li vekiller ise ellerini sıra kapaklarına vurarak protesto ettiler.

MHP, ANAP ve DYP'liler ise olaya seyirci kaldı.

ECEVİT BİZZAT MÜDAHALE ETTİ

Kavakçı, yanında bir başka kadın Fazilet Partisi Milletvekili, Nazlı Ilıcak'la birlikte FP'ye ayrılan milletvekili sırasına oturdu. Bu duruma, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk bizzat müdahale etti. Üçlü, kürsüye giderek oturumu yöneten geçici başkan Ali Rıza Septioğlu'ndan Kavakçı'yı dışarı çıkarmasını istediler. Ancak Septioğlu, Bakan Türk'ün, ''Laik Cumhuriyete yakışmıyor'' uyarısına ''Laiklik Cumhuriyetle ne alakası var'' diyerek Kavakçı'yı dışarı çıkarmayı kabul etmedi.

DYP'li Meclis eski Başkanvekili Kamer Genç de kürsü önüne gelerek Septioğlu'nu uyardı. Ancak Septioğlu başörtüsüne hiçbir yasak getirmeyen Meclis İçtüzüğü'nü gösterdi.

ECEVİT: BU KADINA HADDİNİ BİLDİRİN

Septioğlu'nun Kavakçı'yı çıkarmaması üzerine, Ecevit "usül konuşması" yapma talebinde bulundu. Ecevit, FP'lilerin protestosu altında kürsüye yürüdü ve elinde daha önce hazırladığı bir metinden şunları okudu:

''Türkiye'de özel yaşamda kadınların giyim -kuşamına başörtüsüne kimse karışmıyor. Ancak burası özel yaşam alanı değildir. Devletin gelenek ve kurallarına burada görev yapanlar uymak zorundadır. Burası devlete meydan okunacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildiriniz''

Ecevit'in konuşmasının hemen ardından DSP'li bayan milletvekilleri el ele tutuşarak kürsüyü çevrelediler. Devlet Bakanı Özkan duruma müdahale ederken, Başkan Septioğlu oturuma 15 dakika ara verdi. Bunlar olurken bazı milletvekilleri Kavakçı'nın yanına giderek dışarı çıkmasını istediler. Kavakçı ilk etapta çıkmayı kabul etmedi. Bunun üzerine DSP'liler kürsüyü işgal ederek ''Dışarı dışarı'' diye tempo tutmaya başladı. Genel Kurul'da tansiyonun iyice yükselmesi üzerine Merve Kavakçı, Meclis'i terk etmek zorunda kaldı.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?