banner15

Mesleklerini halâ ilk günkü aşkla yapıyorlar

Diyarbakır'da ayakkabı ustası 80 yaşındaki Uyuk ve Batman'da demir ustası 85 yaşındaki Çelika, mesleklerini hala ilk günkü gibi büyük aşkla yapıyor

Mesleklerini halâ ilk günkü aşkla yapıyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da ayakkabı ustası 80 yaşındaki Selim Uyuk ve Batman'da demir ustası 85 yaşındaki İbrahim Çelika, mesleklerini hala ilk günkü gibi büyük aşkla yapıyor.

Ayakkabı ustası Uyuk ve demir ustası Çelika, küçük yaşlardan itibaren sürdürdükleri baba mesleklerini gelişen teknoloji karşısında ayakta tutmaya çalışıyor.

"MESLEĞİM RUHUMA İŞLEMİŞ"

Diyarbakır'da babasından devraldığı dede mesleğini 73 yıldır sürdüren 80 yaşındaki Selim Uyuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük dükkanında kunduracılık yaptığını, mesleğini çok sevdiğini söyledi.

İşine olan sevgisini "Mesleğim ruhuma işlemiş. Evladım 'Baba artık bırak' diyor, ben 'Bırakamam' diyorum. Ayakkabıların kokusunu almam lazım." şeklinde dile getiren Uyuk, zevkli bir meslekle uğraştığını, bu mesleğin içine girenlerin bir daha bırakamadığını anlattı.

"75 YILDIR DEMİR DÖVÜYORUM"

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Kayapınar beldesinde yaşayan 85 yaşındaki İbrahim Çelika da babasından devraldığı mesleğini 75 yıldır sürdürüyor.

Gelişen teknoloji karşısında kaybolmaya yüz tutan nal, nal çivisi, balta ve tırpan yapan Çelika, mesleğini 3 çocuğuna da öğretti.

Çelika, tamamen el emeğine dayalı mesleğini her şeye rağmen sevdiğini vurgulayarak "75 yıldır demir dövüyorum. Daha önce babam bu işi yapıyordu. Çalışmalarımızı elle ateşle yapıyoruz." dedi.

Geçmişte civar ilçelerde demircilik mesleğini yapıldığını Çelika, ancak daha sonra bölgede sadece kendisinin kaldığını, gelişen teknoloji karşısında baba mesleğini sürdürmekte güçlük çektiğini aktardı.

Çelika, "Çok şükür idare ediyoruz, geçimimizi sağlıyoruz. Günlük, 4-5 balta, tırpan, 50 civarı nal, günlük 1-2 kilogram çivi yapıyoruz. Çocuklarımla beraber çalışıyorum. Artık benim ömrüm geçti, ömrümün sonuna geldim ama yine de çalışıyorum." şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48