Meteoroloji uyardı: Yanacağız

Hava sıcaklıkları doğu bölgelerinde mevsim normallerinin 2-5, iç ve batı bölgelerde ise 5-9 dereceye kadar artış gösterecek. Bazı ilellerde sıcaklıklar 42 dereceyi geçecek

Meteoroloji uyardı: Yanacağız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tüm yurdu etkisi altına alan sıcaklar, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde bugünden itibaren daha da artacak. Hafta sonu sıcaklar iyice bunaltıcı hale gelirken, gölgede 42 dereceye kadar çıkacak sıcaklık, nem oranının artmasıyla 45 derece ve üzerinde hissedilecek.

Adana 6. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden yapılan meteorolojik uyarıda, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde hava sıcaklığının bugünden itibaren artacağı bildirilerek, etkili sıcak havaya karşı vatandaşlar uyarıldı. İncirlik Meydan Meteoroloji Müdürlüğü’nün ölçümlerine göre, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis’te hava sıcaklığı 3 ile 5 derece yükselecek. Bunaltıcı sıcaklar 16 Temmuz 2012 Pazartesi gününe kadar devam edecek ve sıcaklık gölgede 38-42 dereceler arasında seyredecek. Nem oranının artması hissedilen sıcaklığın da artmasına neden olacak.

Rüzgarın genelde kuzey ve doğu yönlerden, öğleden sonra güney ve batıdan hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Yetkililer, sıcak ve kuru havanın oluşturacağı olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda ilgilileri ve vatandaşları uyardı.

METEOROLOJİ'DEN AŞIRI SICAK UYARISI

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak'ta sıcakların gelecek hafta başına kadar mevsim normallerinin 4-8 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak'ta sıcakların gelecek hafta başına kadar mevsim normallerinin 4-8 derece üzerinde seyretmesinin beklendiğini belirtti.

Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada, mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklığının bugünden itibaren yurt genelinde olduğu gibi Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak'ta gelecek hafta başına kadar artması ve mevsim normallerinin 4 – 8 derece üzerinde seyretmesinin tahmin edildiği bildirildi.

Hafta sonunda en yüksek hava sıcaklığının Diyarbakır'da 41, Şanlıurfa'da 42, Mardin'de 39, Siirt'te 40, Batman'da 42 ve Şırnak'ta 38 dereceye ulaşmasının beklendiği vurgulanan açıklamada, hava sıcaklığı nedeniyle güneş çarpması riskinin oluştuğu saatlerin 11.00-15.00 saatleri arasında olduğu kaydedildi.

TAHMİNİ EN YÜKSEK SICAKLIKLAR

Hafta sonunda en yüksek hava sıcaklığının Samsun ve Erzurum’da 31, İstanbul ve Afyon’da 36, Ankara’da 37, Bursa’da 38, Karabük’de 39, İzmir ve Antalya’da 40, Diyarbakır’da 41, Aydın ve Şanlıurfa’da 42 dereceye ulaşması beklenmektedir.

TÜM YURTTA HAVA DURUMU

Ülke genelinin az bulutlu ve açık, zamanla kuzeydoğusu ile Trakya kesiminin parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı Marmara, Güney ve Kıyı Ege, Akdeniz kıyıları başta olmak üzere güney ve batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

UZMANLAR UYARIYOR: DIŞARI ÇIKMAYIN

Meteoroloji Genel  Müdürlüğü, hafta sonu için "yüksek sıcaklık" uyarısı yaparken, bazı bölgelerde  termometreler 40 derece ve üzerini gösterecek. Bu durum, bazı rahatsızlıklara yol  açacağı için uzmanlar, güneş altında fazla kalınmamasını öneriyor.

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Yavuz, termometrelerin 40 derece ve üzerini göstereceği günlerde özellikle 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamasını  önerdi.

Bu saatlerin UV ışınlarının en şiddetli geldiği zaman dilimi olduğunu ifade eden Yavuz, dışarıya çıkılacaksa ve güneşe maruz kalınacaksa mutlaka baş kısmının korunması gerektiğini bildirdi.

"ÇOK KALORİLİ YEMEK YEMEYİN"

İnce giyilmesini, terletmeyen ve açık renklilerin tercih edilmesini öneren Yavuz, şunları söyledi:

"Sıvı alımı çok önemli. Soda, bu dönemde içilebilecek en önemli içecek.  Terlemeyle kaybedilen iyonların yerine konması açısından soda içilmesi gerekiyor.  Yağlıdan uzak durmak, hafif yemek lazım. Çok kalorili yememek gerekiyor. En önemlisi de beyinde ısı merkezi var. O merkezin çalışması değişiyor. Sıcak havalarda daha yavaş çalışıyor. Aşırı sıcak, terlemeye ve sıvı kaybına neden olabilir. Isı merkezinin dengesinin bozulması durumunda terleme olmayabilir.  Terleme engellenirse çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ısı merkezi için güneş altında çok fazla kalmamak gerekiyor."

KALP DE ÇOK ETKİLENİYOR

Fakültenin Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr.  Abdulkadir Ercan da kalp hastaları için sıcakta, güneş altında fazla kalınmasının  büyük risk olduğunu bildirdi.

Aynı durumun yüksek tansiyon hastaları için de geçerli olduğunu vurgulayan Ercan, bu dönemde kalp ve tansiyon rahatsızlığı olanların, sıvı alımına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Terlemeyle elektrolit kaybı fazla olacağı için sıvı gıda alımına özen gösterilmesini öneren Ercan, "Zorunlu kalmadıkça kalp sağlığı için 12.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamasını öneriyoruz. Sıcakta en büyük handikap sıvı kaybıdır. Sıcakta ortaya çıkan sıvı kaybı, kandaki dengeleri bozduğu için kalbi olumsuz etkiliyor. Bu yüzden kalbin sağlıklı çalışması için sıvı alımı çok önemli" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 18:03
banner53
YORUM EKLE

banner39