banner39

Metin Yüksel şehid olduğu yerde anıldı

Metin Yüksel, Fatih Camii avlusunda şehid edildiği yerde ve kabri başında anıldı

Genel 23.02.2015, 08:52 23.02.2015, 08:52
Metin Yüksel şehid olduğu yerde anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anadolu Gençlik Derneği, Fatih Camii’nde 23 Şubat 1979 yılında şehit edilen Metin Yüksel’i şehadetinin 36. yılında ​dualarla yad etti.

Fatih Camii avlusunda sabah namazı çıkışı şehadet ve cihad ile ilgili ayetlerin okunmasıyla başlayan program, Metin Yüksel’in biyografisinin okunmasının ardından salavat-ı şerif, ezgi ve sloganlarla devam etti.

İstanbul Şubesi Üniversite Komisyonu Başkanı Mehmet Yaroğlu yaptığı konuşmada Metin Yüksel’in mücadeleci ruhundan bahsetti. Yüksel’in Allah yolunda cihad yaparken vurulduğunu ifade eden Yaroğlu, “Bizler Anadolu Gençlik mensupları, Milli Gençlik mensupları olarak Metin Yüksel ağabeyimizin hakk dava üzerine yürümüş olduğu bu kutlu yolda çalışmalarımızı onun kararlığı ve mücadeleci kimliği ile sürdüreceğiz. Davası ve yaşantısı ile önümüzde bir örnek olan Metin ağabeyimizden devraldığımız sancağı son nefesimize kadar Allah yolunda cihad ederek sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

"ŞEHADET MEVSİMİNİ CANLI TUTACAĞIZ"

Programda konuşan AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut ise şehadetin öneminden bahsetti. ‘Cihad, bütün insanlığın saadeti için çalışmaktır.’ diyen Bulut, Metin Yüksel’in en büyük mirasının şehadete özlem duyan bir nesil olduğunu söyledi. Bulut, ‘Şehadet yeni nesillere unutturulmaya çalışılıyor. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler Şehadeti unutturmayacağız ve şehadet mevsimini her daim canlı tutacağız.’ dedi.

Bulut konuşmasında, ‘Metin Yüksel davası, inancı ve ideali uğrunda fedakârlık yapabilen bir neslin öncülerindendir. Onun yere düşürmeden devrettiği bayrağı bugün Milli Görüş Nesli yani Anadolu Gençlik erleri taşımaktadır. Bu yolculuk kıyamete kadar elden ele taşınarak devam edecektir.’ ifadelerini kullandı.

Okunan salavat, tekbir ve ezgilerin ardından Fevzipaşa caddesinden kortej halinde Edirnekapı’da bulunan Necatibey Mezarlığı’na doğru salavat-ı şerif ve tekbir sesleri ile yürüyüşe geçildi.

Metin Yüksel’in kabri başında okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi. Yüksel’in babası Molla Sadrettin, Necatibey Mezarlığı’nda kabri bulunan Mavi Marmara şehidlerinden Necdet Yıldırım, Cevdet Kılıçlar’a dualar edildi.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?