banner15

Mevsimlik işçilerin de insan olduğu hatırlandı

Diyarbakır Tarım İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya'nın geliştirdiği projeyle mevsimlik işçilerin barınma, temizlik ve tuvalet gibi ihtiyaçları prefabrik yapılarda karşılanacak. Daha sonra diğer illerde uygulanacak.

Mevsimlik işçilerin de insan olduğu hatırlandı


 
Ekmek parası için hasat mevsiminde başka yerlere göç eden işçilerin en büyük problemi barınma ve temizlik. Hasat mevsimi dönemlerinde ölümlü trafik kazalarıyla ve zor hayat şartlarıyla gündeme gelen mevsimlik işçiler için Tarım Bakanlığı önemli bir projeye imza atıyor. 

Diyarbakır Tarım İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya'nın geliştirdiği ve valiliğin desteklediği projeyle mevsimlik işçilerin barınma, temizlik ve tuvalet gibi ihtiyaçları prefabrik yapılarda karşılanacak.

'Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi' (METİP), gelecek yıl Diyarbakır'da uygulanmaya başlanacak, daha sonra da diğer illere yaygınlaştırılacak. Toplam bütçesi 1 milyon 625 bin lira olan proje, bölgedeki yaklaşık 15 bin tarım işçisinin hayat şartlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Yerleşim birimlerinden tarım arazilerine günlük gidiş gelişlerin azaltılması amaçlanırken, çadırlarda kalanların ise sağlıklı çalışma ve barınma şartlarına kavuşturulması amaçlanıyor. İlk etapta çadır, kontrol aracı, traktör, minibüs, kepçe ve 5 tonluk seyyar su tankerleri alınacak.

Göç mevsiminde mevsimlik gezici tarım işçilerinin 16 ildeki şehirlerarası ulaşımlarının ucuzlatılması veya sağlanması da gerçekleştirilecek. Toplulaştırılmış çadır yerleşimlerine sosyal hayat için gerekli hizmetler sunulacak. Bu çerçevede, mevsimlik gezici tarım işçilerinin zorunlu eğitim çağında olan ancak eğitimden uzak kalan çocukların tamamının eğitim hizmetlerine ulaşması da sağlanacak.

Yatılı bölge okulları ile taşımalı sisteme entegre olunacak. Gerek görülen bölgelerde 'seyyar eğitim' imkanları da hazırlanacak. Aynı çerçevede okul çağının altındaki çocuklar için bakımlarını kolaylaştırıcı hizmetler devreye sokulacak. İşçilerle aileleri düzenli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçirilecek. Konaklama alanlarıyla mevsimlik gezici tarım işçilerinin güvenliği sürekli sağlanacak.

Kimlik Bildirme Kanunu kapsamında işçiler kayıt altına alınırken, gece ve gündüz güvenlik güçleri devriye gezecek. İl, ilçe ve köy idarecileri sık aralıklarla barınma alanlarını ziyaret edecek. İşçilerin sosyal güvenliklerinin sağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı nezdinde takip yürütülecek.

Kaynak:Zaman

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48