banner39

MGK, 28 Şubat tutanaklarını vermeyi reddetti

Meclis Darbe Komisyonu, 28 Şubat kararlarının alındığı toplantı tutanağını istedi. MGK Genel Sekreterliği, tutanağı Meclis'e vermedi, 'devlet sırrı' muamelesi yaptı. Gerekçe ise MGK Yasası

Genel 04.08.2012, 13:21 04.08.2012, 14:28
MGK, 28 Şubat tutanaklarını vermeyi reddetti

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu, 28 Şubat kararlarının alındığı tarihi Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının peşinde. Tutanaklar resmen istendi ancak MGK Genel Sekerterliği, yasaya göre tutanakların ve görüşmelerin açıklanamayacağını ve yayınlanamayacağı gerekçesiyle talebi reddetti.

Komisyon Başkanı Nimet Baş, MGK'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Necmettin Erbakan, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile toplantıya katılan komutan ve bakanların neler konuştuğunu ortaya koyacak tutanağı resmen istedi.

BAŞKANIN TALEBİNE OLUMSUZ CEVAP VERİLDİ

28 Şubat'ın yazılı ve sözlü kayıtlarının TBMM 'ne gönderilmesini isteyen Baş'a MGK Genel Sekreterliği'nden olumsuz cevap geldi. MGK Genel Sekreterliği, 28 Şubat tutanaklarına 'devlet sırrı' muamelesi yaptı ve yasa gereği Meclis'e gönderemeyeceğini bildirdi.

DEVLET SIRRI

28 Şubat tutanağının Meclis'e göndirilmeme gerekçesi 2945 Sayılı Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Kanunu'na dayandırıldı. Sözkonusu kanunun 'Görüşme tutanakları' başlıklı 10'ncu maddesi şöyle: " Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında yapılan görüşmeler, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevlileri tarafından usulüne uygun şekilde tutanakla tespit edilir. Kararların asılları ve görüşme tutanakları Genel Sekreterlikte saklanır. Tutanaklar ve görüşmeler açıklanamaz ve yayınlanamaz. Kararlar Milli Güvenlik Kurulu 'nun vereceği karara göre açıklanabilir veya yayınlanabilir."

TBMM , daha önce de bazı devlet kurumlarından istediği bilgilere 'devlet ve ticari sır' engeline takılarak ulaşamamıştı. Meclis'te kurulan araştırma komisyonlarına bu bilgiler gönderilmeyebiliyor ancak Mahkemelerin istemesi durumunda herhangi bir gerekçeye sığınmadan verilmek zorunda. Meclis'e 'hayır' diyen MGK Genel Sekreterliği'nin talep edilmesi durumunda 28 Şubat tutanaklarını mahkemeye göndereceği söyleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü