banner39

MGK: Çabaların kalıcı olması için yeni tedbirler

PKK'nın geri çekileceğini resmen açıkladığı gün, MGK da bu ayki olağan toplantısını yaptı

Genel 25.04.2013, 18:56 26.04.2013, 07:36
MGK: Çabaların kalıcı olması için yeni tedbirler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Güvenlik Kurulu'nun Nisan ayı olağan toplantısı tam da PKK'nın Türkiye'den geri çekilecğini açıklamasıyla aynı gün yapıldı. 4 saat süren toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, Çekilme ve sonrasındaki çabaların kalmıcı olması için yapılması gereken tedbirlere vurgu vardı.

Toplantıda halkın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetlerin görüşüldüğü, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekli ilave tedbirlerin değerlendirildiği belirtilen bildiride, "Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızın devamı, uluslararası toplumla koordinasyon ve işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır" ifadesi kullanıldı.

Suriye'deki gelişmelerin insani boyutu, bölgesel güvenlik ve istikrara yönelik etkileri de dahil olmak üzere tüm yönleriyle toplantıda ele alındığı aktarılan bildiride, "Bu ülkede dökülen kanın bir an önce durdurulmasına yönelik uluslararası çözüm girişimlerinde gelinen aşama ve önümüzdeki dönemde atılması öngörülen adımlar değerlendirilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiride, Türkiye'deki barınma merkezlerinde misafir edilen ve sayıları iki yüz bine yaklaşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmaların da toplantıda gözden geçirildiği vurgulandı.

Irak'ta meydana gelen gelişmelerin de toplantının gündeminde yer aldığı belirtilen bildiride, "Bu ülkede kalıcı istikrarın tesisine yönelik desteğimizin sürdürüleceği vurgulanmış, Türkiye-Irak ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi yönündeki irademiz teyit edilmiştir" ifadesine yer verildi.

Bildirinin son maddesinde ise toplantıda, Ortadoğu barış sürecine ivme kazandırılması doğrultusundaki çabalar ve Filistinli gruplar arasındaki iç uzlaşı sürecinde meydana gelen gelişmelerin değerlendirildiği kaydedildi.

Toplantıya, üyesi olmamasına rağmen Tarım Bakanı Mehdi Eker de katılarak, tarımla ilgili bilgiler verdi

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?