banner39

MGK'dan 'Ulusal Güvenlik' vurgusu

MGK bildirisinde, "Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" denildi.

Genel 30.04.2014, 21:30 30.04.2014, 21:38
MGK'dan 'Ulusal Güvenlik' vurgusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, halkın huzurunu ve ülkenin güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü belirtilen bildiride, "Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" denildi.

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Saat 14.25'te başlayan nisan ayı olağan toplantısı, yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantı sonrası 6 maddelik bir bildiri yayımlandı.

Halkın huzurunu ve ülkenin güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü belirtilen bildiride, "Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanlamalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" denildi.

Toplantıda Suriye'deki gelişmeler de ele alındı. Ülkede süren çatışma ortamının 'ulusal güvenliği' tehdit edecek boyuta ulaştığı belirtilerek "Barış ve istikrara yönelik oluşturduğu tehdit kapsamlı olarak masaya yatırılmıştır" ifadesi kullanıldı.

Irak'ta meydana gelen olayları da tüm boyutlarıyla değerlendirildiği belirtilen bildiride ülkedeki seçimlerin barışa yapacağı katkıya vurgu yapıldı.

İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakerelerinde gelinen aşamanın da toplantıda değerlendirildiği kaydedilerek, "Bölgede kalıcı ve yaşanılabilir bir barış için elzem olan Filistinliler arasındaki birliğin sağlanması doğrultusunda El Fetih ile Hamas arasında varılan mutabakattan duyulan memnuniyet vurgulanmıştır" denildi.

Bildiride Mısır'daki idam kararlarına yönelik ifadeler de yer aldı. Son zamanlarda yaşanılan olayların gözden geçirildiği ve idam kararlarından duyulan kaygının ifade edildiği bildiride, "Bu kararların dost ve kardeş Mısır halkının geleceği bakımından düzeltileceği yönündeki beklenti dile getirilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Ukrayna ve Rusya arasında yaşanılan gerginlik ise toplantı sonrası yayımlanan bildiriye şu şekilde yansıdı: "Bölgesel ve küresel güvenlik ortamındaki gelişmelere uygun olarak ülkemizin ihtiyacı olan ve Sayın Cumhurbaşkanımızca başlatılan savunma reformu çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir."

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay yurt dışında bulunduğu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise vefat eden kayınpederi Mehmet Özkarahan'ın cenazesi nedeniyle katılamadı.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?