banner39

MHP'de 'darbeciye övgü' krizi

MHP İstanbul Milletvekili adayı İsa İlyasoğlu'nun Kenan Evren ile ilgili sosyal medyada yaptığı "12 Eylül 1980'de yaptığı darbeden dolayı kutluyorum, mekanın cennet olsun" yazılı paylaşımı tartışma konusu oldu. Adaylıktan istifası istenen İlyasoğlu, aynı zamanda disipline veriliyor.

Genel 13.05.2015, 00:16 13.05.2015, 07:55
MHP'de 'darbeciye övgü' krizi

MHP 'nin İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı İsa İlyasoğlu, Facebook hesabında 98 yaşında hayatını kaybeden 12 Eyül darbesinin lideri Kenan Evren hakkında yazdıklarından dolayı disipline verildi.

MHP İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş, İlyasoğlu'nun istifasını istediğini açıklarken, İlyasoğlu ise rahmet dilemek dışındaki ifadelerin kendisine ait olmadığını öne sürdü. Öte yandan MHP dahil hiçbir parti Evren'in cenaze törenine katılmamıştı.

12 EYLÜL'DE YAPTIĞIN DARBEDEN DOLAYI KUTLUYORUM

MHP'li vekil adayı İsa İlyasoğlu'nun Kenan Evren'in  ölümünün ardından Facebook hesabında şunları yazdığı öne sürülüyor: "Sn. Cumhurbaşkanımız ORG. Kenan Evren paşa vefat etmiştir. Allah rahmet etsin. Mekanını cennet eylesin. Ben başkaları gibi düşünmüyorum, 12 Eylül 1980'de yaptığı darbeden dolayı kutluyorum. Günün şartlarını çok iyi bildiğim için, haklı buluyorum. Bugün Suriye neyse, o gün Türkiye 'de öyle idi. Yani iç savaş hali vardı. Sadece Giresun'da öldürülen insan sayısı en az 50 idi. Kenan paşa 49 kişiyi astı diyenler, o günlerde Türkiye'nin günlük öldürülen insan bilançosuna bakmalarını tavsiye ederim. Bu gün böyle paşalar olsaydı PKK olmazdı.Asmadık İmralı'da besledik.Gelinen nokta bellidir! Ruhun şad olsun paşam. Türk milleti sana çok şey borçlu! Sen olmasan ya katildik, ya da mezardaydık."

MHP'li vekil adayının açıklaması tartışma konusu oldu. Kendisine tepki gösteren takipçilerine de yanıt verdiği belirtiliyor. İsa İlyasoğlu Facebook hesabında yaptığı açıklamada sözlerin tamamının kendisine ait olmadığın iddia etti.

İSTİFASI İSTENDİ

MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş yaptığı açıklamada İstanbul 3.Bölge Milletvekili adayı İsa İlyasoğlu'nun istifasının istendiğini ve İlyasoğlu'nun da istifa ettiğini söyledi.

DİSİPLİNE VERİLİYOR

Karataş yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: " İsa İlyasoğlu’nun 12 Eylül zalimliğinin mimarı Kenan Evren ile ilgili övücü sözleri sosyal medya kanalıyla duyurmuştur. Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilkeleri belli, ülküleri berrak ve büyüktür. 12 Eylül’e methiyeler düzen cuntacılara, elinde ve vicdanında ülkücü kanı bulunan hiç kimsenin her hangi bir arkadaşımız tarafından taltif ediliyip takdir görmesi mümkün değildir.

Sayın Genel Başkanımızın bilgi ve talimatları gereğince parti ilkelerine riayet etmeyen,temel hassasiyetlerimize saygı duymayan milletvekili adayı İsa İlyasoğlu’nun istifası tarafımca istenmiştir.
Bu kapsamda istifa işlemi tamamlanmış olup lazım gelen diğer yasal ve idari aşamaları hızla tekemmül ettirilecektir."

 Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?