banner39

MINT ülkeleri: Türkiye yeni ekonomi devleri arasında

“BRİC” terimini üreten iktisatçı Jim O’Neill, şimdi de “yükselen ekonomik devler” olarak nitelediği Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’den oluşan “MİNT” tanımıyla gündemde...

Genel 07.01.2014, 15:26 07.01.2014, 15:26
MINT ülkeleri: Türkiye yeni ekonomi devleri arasında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

2001'de dünya ekonomisinin lideri olarak Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in oluşturduğu BRIC ülkeleri konuşuluyordu. Şimdi içinde Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye'nin yer aldığı MINT ülkelerini ekonominin yeni devleri olarak tanımlanıyor. “BRİC” terimi yaratıcısı Britanyalı iktisatçı Jim O’Neill, şimdi de “yükselen ekonomik devler” olarak nitelediği Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’den oluşan “MİNT” tanımını da üretti.

Jim O’Neill, BBC tarafından “MİNT ülkeleri: Sonraki Ekonomik Devler” başlığı ile yayımlanan analizinde neden Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye’yi neden “MİNT” ülkeleri olarak seçtiğini, neden o kadar “özel” olduklarını anlattı.

“MİNT” ülkelerinin “iyi demografileri”nin olduğunu, çalışan insanların sayısında çalışmayanlarla kıyasla artışların yaşanacağını belirten O’Neill, bunun da birçok gelişmiş ülkelerin yanı sıra “BRİC” devletlerinden Çin ve Rusya’yı kıskandırdığını söyledi.

Jim O’Neill, bu ülkelerin diğer bir ortak yönü olarak “avantajlı” coğrafi konumlarına işaret ediyor.

Zenginlik açısından Meksika ve Türkiye’nin benzer bir düzeyde bulunduğu, kişi başına gelirlerinin 10 bin dolar civarında olduğu belirtilen analizde İMF VE Goldman Sachs’ın ortama gelire ilişkin projeksiyonlarına göre, hem Türkiye ve Meksika’nın, 2012 yılında 10 bin 600 dolar olan kişi başına gelirinin 2050 yılında 48 bin dolar olacağı tahminlerine de yer veriliyor.

Analizi hazırlamak üzere söz konusu dört ülkede incelemelerde bulunan O’Neill, “Türkiye’de beyaz eşya üreticisi Beko ve dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları’na ziyaretler, beni hayran bıraktı” dedi. Jim O’Neill, Türkiye ile ilgili de şu görüşlerini öne sürdü:

“Türkiye’de siyasetinin yanı sıra Müslüman inancı ve bir tür işler Batı tarzı yapma arzusunun kombinasyonu, eşsiz bir meydan okuma. Bazıları, Endonezya için aynı meydan okumanın olduğunu savunabilir ama ben böyle olmadığını düşünerek döndüm. Çünkü Jakarta’da en az Batı’nın işleri yapma tarzı, genel olarak kabul görüyor gibi ki bu Türkiye’ye büyük bir tezat oluşturuyor.”

Analizde, dört ülkenin ortak noktalarından biri "yolsuzluk" olarak belirlenirken, Meksika ve Nijerya'da enerji politikalarının belirlenmesi en mühim öncelik olarak öne çıkıyor.

Analiz son verirken dile getirilen “MİNT ülkeleri, dünyanın en büyük 10 ekonomisine katılabilir mı?” sorusuna O’Neill, “Evet, öyle düşünüyorum ama 30 yılı alabilir” cevabını veriyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?