banner39

Mısır D-8 Şartı'nı onayladı

D-8'in hukuk altyapısını tamamlayan D-8 Şartı'na onay veren ilk ülke Mısır oldu, D-8 Şartı, 8 üye ülkeden 5'inin onaylamasıyla yürürlüğe girecek

Genel 22.03.2014, 14:14 22.03.2014, 14:14
Mısır D-8 Şartı'nı onayladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün 2012 yılında imzalanan ve hukuk altyapısının tamamlayan D-8 Şartı'nı (Charter) onaylayan ilk ülke Mısır oldu.

D-8 Genel Sekreterliği’nden aldınan bilgiye göre Mısır, 22 Kasım 2012’de Pakistan’ın başkenti İslamabad’da üye ülkelerin dışişleri bakanları tarafından imzalanan  D-8 Şartı’na onay veren ilk ülke oldu. Şart’ın Mısır’ın geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından onaylandığına dair bilgi 19 Mart’ta Mısır’ın Türkiye büyükelçiliği aracılığıyla örgütün İstanbul’daki merkezine ulaştırıldı.

D-8 Şartı, 2 Kasım 2009’da Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun inisiyatifiyle ortaya çıkmıştı. Belge, 3 yıllık çalışma sonunda 22 Kasım 2012’de İslamabad'da D-8 üyesi ülkelerin devlet başkanları huzurunda dışişleri bakanları tarafından imzalanmıştı.

Mısır’ın onayladığı D-8 Şart’ının diğer üye ülkelerde de onay sürecinde olduğu öğrenildi. Türkiye’de de D-8 Şartı Başbakanlık tarafından 7 Kasım 2013’te onay için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Anlaşmaya göre belge, 8 üye ülkeden 5’inin onaylamasıyla yürürlüğe girecek.

D-8'İN HUKUK ALTYAPISI TAMAM

D-8 Şartı örgütün hedeflerini ve üyeler arasındaki işbirliği alanlarının anahatlarını çiziyor, yeni üyelik ve gözlemcilik statülerinin koşullarını belirliyor. Belge ayrıca örgütün ana organlarının yetki, sorumluk ve işleyişlerini tarif ediyor. Örgütün bütçesi ve oluşabilecek hukuki ihtilafların çözümüyle ilgili bölümler de D-8 Şartı belgesinde yer alıyor. D-8 Şartı, 1997’de kurulan örgütün gelişiminde, onun hukuki altyapısını tamamlayan en önemli merhale olarak görülüyor.

D-8 ÜLKELERİ

D-8 Ülkeleri İşbirliği, Türkiye'nin daveti üzerine, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 15 Haziran 1997'de İstanbul'da yapılan Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde hayata geçirildi.

Kalkınma yolundaki ülkelerin dünya ekonomisi içindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkilerini çeşitlendirmek, ticaret alanında üye ülkelere yeni olanaklar oluşturmak, uluslararası düzeyde karar verme mekanizmalarına güçlü bir biçimde katılımlarını sağlamak ve üye ülkelerde yoksulluğu azaltarak insanların yaşam seviyesini yükseltmek amacını taşıyan D-8 organizasyonunun üyeleri, aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da üyesi.

Örgütün bu yılın son çeyreğinde Türkiye’de düzenlenecek Devlet Başkanları Zirvesiyle Türkiye dönem başkanlığını devralacak.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?