banner15

Mısır'daki tutuklu Türk gazeteci tahliye edildi

Mısır'da tutuklu bulunan TRT muhabiri Metin Turan, tahliye edildi.

Mısır'daki tutuklu Türk gazeteci tahliye edildi

Dünya bülteni/Haber Merkezi

 Mısır'da darbenin ardından tutuklanan TRT muhabiri Metin Turan, 115 gün sonra tahliye edildi.

16 Ağustos'ta düzenlenen darbe karşıtı gösteriler sırasında göstericilerin sığındığı El-Feth Camisi'nde güvenlik güçlerince gözaltına alınan Turan'la birlikte, şimdiye kadar yaklaşık 80 kişinin emniyetten salı verildiği öğrenildi.

Kahire’de darbe karşıtı gösterilerin merkezindeki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarının kanlı bir şekilde tahliyesini, protesto eden yaklaşık 400 kişi ve olayları takip eden gazeteciler, güvenlik güçlerinin saldırısından kaçarak Ramses bölgesindeki El-Feth Camisi'ne sığınmıştı. Güvenlik güçleri, 17 Ağustos’ta camiye zorla girerek, aralarında AA muhabiri Hiba Zekeriya ve TRT muhabiri Metin Turan'ın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı. 1 gün gözaltında tutulan AA muhabiri Zekeriya, daha sonra serbest bırakılmıştı.

O tarihten bu yana tutuklu bulunan ve Kahire Ceza Mahkemesi'nde "şiddete teşvik" suçlamasıyla yargılanan aralarında Turan'ın bulunduğu 84 kişinin, geçen hafta tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verilmişti. Turan ve beraberindekiler, bu çerçevede cumartesi günü Tora Cezaevi'nden Kahire Emniyet Müdürlüğü'ne getirilmişti.

İLK FOTOĞRAFI

Mısır'da serbest bırakılan Metin Turan'dan ilk fotoğraf. Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği, Twitter hesabından Mısır'da uzun süredir tutuklu bulunduktan sonra serbest bırakılan gazeteci Metin Turan'ın ilk fotoğrafını paylaştı.Atılan twitter mesajında, "Serbest bırakılan gazeteci Metin Turan Maslahatgüzarımız Alper Bosuter ile birlikte" denilerek Turan'ın fotoğrafı yayınlandı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2013, 13:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35