banner39

Mısrî'nin Tekkesi yeniden yapılacak

Yunanistan'ın Limni Adası'nda bulunan, bugün üzerinden cadde ve kaldırım geçen Niyazi Mısrî'nin mezarının kurtarılacağı, tekkesinin de aslına döndürüleceği öğrenildi

Genel 28.05.2012, 14:52 28.05.2012, 17:40
Mısrî'nin Tekkesi yeniden yapılacak

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Türk tasavvuf tarihinin en renkli ve en önde gelen mutasavvıflarından biri Niyâzî-i Mısrî'nin, Yunanistan'ın Limni Adası'nda bulunan ve bugün üzerinden cadde ve kaldırım geçen mezarının kurtarılarak, tekkesinin aslına döndürülmesi için umut ışığı belirdi.

Zaman'ın haberine göre Yunanistan'ın Kuzey Ege Bölgesi Valisi Savvas Vareltsiz, Mısrî'nin kabrinin ortaya çıkarılması için resmi işlemlerin başladığını açıkladı. Malatya Belediyesi, Malatya Valiliği ve Limni Belediyesi tarafından Niyâzî-i Mısrî anma etkinlikleri çerçevesinde Limni Adası'nda panel düzenlendi. Etkinliğe, Türkiye'den akademisyen ve işadamlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı. Yunanistan'ın Kuzey Ege Bölgesi Valisi Savvas Vareltsiz, panelde yaptığı konuşmada, ortak acılara çare bulmanın iki halkın elinde olduğunu anlattı. Mısrî gibi çok önemli bir bilgenin Limni'de medfun olmasına çok büyük önem atfettiklerini söyledi. Vareltsiz, "Mısrî, Limnilileri sevdi, Limnililer de Mısrî'yi. Onun gibi büyük bir bilgenin değerini bugüne kadar fark etmemiş olmamızdan dolayı tüm Limni halkı adına siz Türklerden samimiyetle özür diliyorum." dedi. Gelecekte benzer anma etkinlikleri yapılıncaya kadar Mısrî'nin medfun bulunduğu mekânın aslına döndürülmesi ve mezarının ortaya çıkarılması için ellerinden geleni yapacakları sözünü verdi. Ekonomik ve siyasi buhran içerisinde olduğu için Yunanistan'da karar alma süreçlerinin uzadığını anlattı. Mısrî'nin mezarının ortaya çıkarılarak çevresinin aslına uygun hale getirilmesi kararını verecek olan Anıtlar Konseyi'ne başvuruyu yaptıklarını kaydetti.

O, BÜTÜN İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERİ

Malatya Valisi Ulvi Saran ise Mısrî gibi farklı kültürel ve dini havzalarda yetişmiş ilim adamlarının insancıl yaklaşımlarının paylaşılmasında ne sınırların, ne siyasetin, ne de coğrafyanın bir engel teşkil etmediğinin altını çizdi. Mısrî'nin bütün insanlığın ortak değeri olduğuna vurgu yaptı. Onun fikrî ve manevî hatırasının yanı sıra fiziki ve mimari hatırasının da restore ve imar edilerek iki ülke halkı için bir ortak değere dönüştürülmesi için gayret sarf ettiklerinin altını çizdi. Başlatılan süreç kapsamında Mısrî'nin mezarının ortaya çıkarılarak haziredeki taşların yerine konulması, semâhânenin, dergâh-ı şerifin, namâzgâhın ve bugün kafe olarak işletilen Hazret-i Mısrî Camii ile minaresinin aslına uygun şekilde ihya edilmesi öngörülüyor.

17. asırda yaşayan Niyâzî-i Mısrî, tasavvufun Halveti kolunun en renkli ve en önemli simalarından biri olarak biliniyor. Coşkun ve cezbeli bir sûfî olan Mısrî, 1618'de Malatya'da doğmuş, Diyarbakır, Mardin, Kerbelâ, Mısır, İstanbul, Elmalı, Uşak, Kütahya ve Bursa'da yaşamış ve nihayet sürgüne gönderildiği Limni Adası'nda 1694 senesinde vefat etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?