MİT, PKK militanlarının profilini çıkarıyor

PKK'yı silahsızlandırmaya hazırlanan istihbarat birimlerine göre dağda şu an 5 bin 500 PKK'lı bulunuyor; bunların bin 100 kadarı yabancı kökenli...

MİT, PKK militanlarının profilini çıkarıyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Yeni süreç ile birlikte Emniyet, Jandarma istihbarat ekipleri ile MİT ortak bir çalışma yürüterek PKK'yı incelemeye aldı. İstihbarat birimlerine göre şuan PKK'lı sayısı 5 bin 500 civarında. Bunlardan 300'e yakını Türkiye sınırları içinde değerlendirilirken, geri kalan ise örgütün Kuzey Irak'taki kamplarında bulunuyor. PKK kamplarında bulunanlardan bin 700 civarındakileri 18 yaş altı çocuk yaşta sayılabilecek kişiler oluşturuyor.

900 SURİYELİ 200 İRANLI

Yeni Şafak'ın haberine göre, kırsalda aktif olarak silahlı yaklaşık olarak 900 Suriye asıllı örgüt üyesinin yanı sıra 200 kadar da İran asıllı terörist bulunuyor. Uzun süredir devam eden iç savaş nedeniyle Suriye'nin bazı bölgelerinde konuşlanmış PYD militanlarının da dağ kadrosuna geçişleri oldu. Suriye'nin Kamışlı, Afrin ve Kobani bölgelerinden örgüte katılımın yüksek olduğu vurgusu yapıldı. Çözüm sürecinde yabancı uyruklu PKK'lı teröristlerle ilgili nasıl bir yol izleneceği ise görüşme sürecine bağlı olarak değişebileceği belirtildi.

BİR KISMI MAHMUR'A, BİR KISMI AVRUPA'YA

İstihbarat birimlerinin değerlendirmesine göre çocuk yaştaki örgüt elamanlarıyla, pasif görevlerde bulunan yaklaşık 500 PKK'lı silahlı çatışmalarda yer almadı. Örgütün aktif çatışmaya girdiği düşünülen 2 bin civarında elemanı olduğu değerlendiriliyor. İstihbarat birimleri, örgüt üyelerinin Mahmur kampına yerleştirilip silahlarını bırakması ve lider kadronun ise Norveç'e gönderilmesi olasılığına göre de rapor hazırladığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 13:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35