MİT TIR'larında Yargıtay kararı bekleniyor

MİT TIR'ları davasında mahkeme Yargıtay 16'ıncı Ceza Dairesi'nin 'dosyaların birleştirilmesi' kararını bekleyecek

Genel 06.11.2015, 14:05 06.11.2015, 14:05
MİT TIR'larında Yargıtay kararı bekleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili haklarında 'casusluk' davası açılan 33 askerin yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, aynı olayla ilgili 4 savcı ve ile 1 albayın yargılandığı Yargıtay 16'ıncı Ceza Dairesi'nin "dosyaların birleştirilmesi" kararını bekleyecek.

Geçen yıl 1 Ocak'ta Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde, 19 Ocak'ta ise Adana'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili olarak yürütülen soruşturmalar sonucu Adana bölümü ile ilgili 13 asker hakkında, Hatay'daki arama konusunda ise 20 asker hakkında "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek ve açıklamak" suçundan ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı.

Adana 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve gizlilik kararı bulunan duruşmanın 10'uncu celsesi bugün görüldü. Duruşmaya bazı tutuksuz askerler ile avukatları katılırken, kamuoyunda "Selam Tevhid" olarak bilinen "Kudüs Ordusu Terör Örgütü" adı altında yürütülen soruşturmada usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla İstanbul'da tutuklanan 19 asker duruşmaya katılmadı.

7'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti yaklaşık 2 ay önce, TIR'ların durdurulmasıyla ilgili 4 savcı ve ile bir albayın yargılandığı Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesine yazı yazarak dosyaların birleştirilmesi konusunda görüşünü sordu. 26 Ekim'de 16'ıncı ceza dairesinde görülen duruşmada birleştirilme konusu ile ilgili herhangi bir karar alınmayınca, 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti verilecek kararın beklenmesi için duruşmayı erteledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?