banner39

MİT'çilere soruşturma talebi

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu 5 MİT'çi için Başbakanlık'tan soruşturma izni istedi

Genel 09.03.2012, 00:43 09.03.2012, 09:26
MİT'çilere soruşturma talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve dört MİT mensubunun soruşturulması için Başbakanlık’tan izin talebinde bulundu.

Milli İstihbarat Teşkilatı mensupları veya bazı kamu görevlileri hakkındaki ceza soruşturmalarında "Başbakan izni" şartını yeniden düzenleyen kanunun yürürlüğe girmesinin ardından İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in de aralarında buluduğu 5 MİT mensubuyla ilgili soruşturmayı başlatmak üzere Başbakan Tayyip Erdoğan'dan resmen izin talebinde bulundu.

Başbakan Erdoğan talebe olumlu yanıt verirse, bu isimlerin KCK soruşturması kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınacak.

Yasaya göre Başbakanlık’ın 60 gün içerisinde bu talebe cevap vermesi gerekiyor.

Savcılık, KCK operasyonlarında elde edilen bazı delilleri gerekçe göstererek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 MİT mensubunu ifadeye çağırmıştı.

Bu girişimin ardından Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya MİT soruşturmasından alınmış, MİT kanununda da jet hızıyla bir düzenleme yapılmıştı.

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?