banner39

MİT'e sendika yok

Polis, asker, MİT ve yargı mensupları ile Vali, Kaymakam, Rektör ve Dekanlar, sendikaya üye olamayacaklar.

Genel 23.03.2012, 01:12 23.03.2012, 07:20
MİT'e sendika yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kamu görevlileri sendikaları yasa tasarısı ile memura grevsiz toplu sözleşme hakkı tanınırken, bazı meslek gruplarına da ‘’Sendika yasağı’’ getirildi. Polis, asker, MİT mensupları, YÖK Başkan ve üyeleri, Rektörler, Dekanlar, Vali ve Kaymakamlar, hakim ve savcılar, MGK ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği çalışanları sendikaya üye olamayacaklar.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Genel Kurulda da ele alınacak olan tasarı, memurlara, grev hakkı olmaksızın toplu sözleşme hakkı tanıyor.

Gazeteport'un habewrine göre komisyonda yapılan bir değişiklik ile borçlu belediyelere de toplu sözleşme yasağı getirildi. Hazineye borcu, bütçe gelirlerinin yüzde 10’unu aşan belediyeler sendika ile toplu sözleşme yapamayacak.

Süreç sonunda toplu sözleşme imzalanamazsa anlaşmazlık maddeleri, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine bildirilecek ve bu kurul karar verecek. Tasarıda, 4-C'liler olmak üzere geçici süreyle ücretli olanlara sendika üyesi olma imkanı da tanınmadı. Kamuda çalışan özel güvenlik personeli ise sendikaya üye olabilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?