banner15

Molotof isabet eden polisin ilk ateşinde Uğur öldü-VİDEO

Okmeydanı Cemevi'nde Kurt'u vuran polis S.K.'nın molotof isabet eden zırhlı araçtan indikten sonra silahını alarak ateş ettiği görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde S.K.'nın cemevine doğru ateş ettiği görülüyor.

Molotof isabet eden polisin ilk ateşinde Uğur öldü-VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstnabul'da Okmeydanı cemevi’nde açtığı ateşle Uğur Kurt’u vuran polis memuru S.K.’nın molotof isabet eden zırhlı araçtan indikten sonra dönüp silahını alarak ateş ettiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı.

Milliyet gazetesinden Kemal Göktaş'ın haberine haberine göre S.K., araca molotof isabet etmesinden sonra araçtan çıkıyor ancak sonra geri dönerek araçtan tabancasını alıyor ve doldurarak cemevi yönüne doğru ateş ediyor.

‘MESLEKİ TECRÜBESİZLİK’

Savcılığın ‘meşru müdafaa’ tezini önemli ölçüde çürüten bu çarpıcı bilgi İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun, S.K. ile ilgili soruşturma izni kararında da yer aldı. Mutlu’nun kararında, S.K.’nın araca molotof isabet ettikten 4 saniye sonra araçtan indiği, dönüp tabancasını aldığı ve molotof isabet etmesinden toplam 10 saniye geçtikten sonra, ‘yere ve havaya’ doğru ateş ettiği belirtildi. Mutlu, olayın polis memurunun, ‘mesleki tecrübesizliğinden’ kaynaklandığını savundu.

S.K.’nın, ‘korku ve paniğe kapılarak’ silah kullanma eylemini gerçekleştirdiğini dile getiren Mutlu’nun, Uğur Kurt için de, ‘eylemcilerle hiçbir ilgisi ve ilişkisi olmayan, polisin hedefinde bulunmayan’ ifadesini kullanması dikkat çekti.

Vali Mutlu’nun 27 Haziran 2014 tarihini taşıyan kararında, olay günü olan 22 Mayıs’ta Okmeydanı İTO Ticaret Meslek Lisesi’nde, “Liseli Dev- Genç ”in Soma ve Berkin Elvan için boykot yapacağına dair istihbarat alındığı ve okul önüne Çevik Kuvvet, Güvenlik , TEM, Foto Film şubeleriyle Kağıthane, Beyoğlu ve Şişli İlçe Emniyet müdürlüğü görevlilerinin konuşlandığı anlatıldı. Okulun bahçesinde 20 öğrencinin oturma eylemi başlattığı, ardından da molotof ve havai fişekle güvenlik kuvvetlerine saldırıldığını kaydeden Mutlu, müdahale edilmesi üzerine grubun Özel Okmeydanı Hastanesi’nin Acil girişine barikat kurduğunu, eylemcilerle polis arasında takip ve kovalamaca başladığını anlattı.

‘ARACA GERİ DÖNDÜ’

Mutlu, şunları kaydetti: “Yaklaşık 1 saatlik kovalamacanın ardından TEM Şube Müdürlüğü’ne ait shortland araç Çınar sokaktan Piyale Paşa caddesine seyir halindeyken, önünden geçen bir ekmek aracı nedeniyle durdu. Ekmek aracının geçmesini müteakip 11.38’de Barçın sokaktan atılan bir motolof, shortland aracın ön camındaki havalandırma mazgalına isabet etti. Hem ön kaput hem de aracın içi yanmaya başladı. Aracın şoförü ve yanındaki ekip şefi 3 saniye içerisinde kendilerini dışarı attı. 4 saniye kadar sonra da aracın arkasındaki S.K. ve arkadaşı araçtan atladı. S.K. hemen geri dönerek araçtan tabancasını aldı ve aracın sağ tarafına geçerek arkadaşı ile birlikte birinci molotofun isabet ettiği 11.38’den 10 saniye kadar sonra cemevi istikametinden gelerek tekrar molotof atan gruba ateş etmeye başladı.

‘YERE VE HAVAYA'

Bu esnada ikinci molotofu atan gruptan bir kişinin yan sokağa girmek üzere olduğu görüldü. S.K. ifadesinde iki el yere, iki el de havaya ateş ettiğini beyan etti. Ateşin açıldığı yer ile cemevinin bulunduğu mevkii arasında 45 derece civarında eğim ve 60-70 metre mesafe dikkate alındığında yere doğru yöneltilmiş merminin cemevinin avlusunda bulunan şahıslara isabet etmesi mümkündür. Nitekim balistik inceleme sonucunda Uğur Kurt’un ölümüne sebep olan merminin S.K.’nın silahından çıktığı tespit edilmiştir.

‘KORKUYA KAPILDI'

Atılan ilk molotofun shortland araçta çıkardığı yangında vücudunun değişik yerleri yanan ve bir hafta ile 2 ay iş ve gücüne mani istirahat raporu alınmasına neden olan olayın şiddeti henüz yaşanırken, ikinci molotof saldırısıyla karşılaşılması üzerine polis memuru S.K.’nın ifadesinden de anlaşılacağı üzere mesleki tecrübesizliği nedeniyle korkuya kapıldığı ve yapmaması gereken silah kullanarak polisin hedefinde bulunmayan Kurt’un ölümüne sebebiyet verdiği anlaşılmıştır.”

İLK KURŞUNLA HAYATINI KAYBETTİ

Uğur Kurt’un ölümünü araştıran müfettişlerin raporunun detayı da ortaya çıktı. İstanbul Valiliği’nin kurşunu sıkan polisle ilgili ‘yargılama’ kararı vermesine dayanak oluşturan raporda, şüpheli polis memuru S.K.’nin terörle mücadele şubesinde kısa süre önce görev yapmaya başladığı, Kurt’a isabet eden kurşunun 66 metreden sıkıldığı ve S.K.’nin silahından çıkan ilk kurşunun Kurt’un ölümüne yol açtığı bilgileri yer aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 10:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48