banner39

Moody's'den Fransa ekonomisine eleştiri

Kuruluş, yeni hükümetin borçlarını azaltmak için gerekli ekonomik ve mali tedbirleri hayata geçirmemesi halinde ülkenin kredi notunun düşürülebileceğine dikkati çekti

Genel 25.05.2012, 11:43 25.05.2012, 11:43
Moody's'den Fransa ekonomisine eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fransa’nın ”AAA” olan uzun vadeli kredi notunu korudu ancak ülkenin ekonomi politikasını eleştirdi. Fransa’nın ”AAA” olan uzun vadeli kredi notu ile ”negatif” not görünümü teyit edildi.

Moody’s, Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande’un ekonomiyi canladırmak için kararlılık gösterdiğini ancak bunun nasıl yapacağının belirsiz olduğunu vurguladı.

Avro Bölgesi’ndeki borç krizinin yarattığı belirsizlik göz önüne alındığında Fransa’nın yeni hükümetine programına ilişkin daha net bir görüntü sağlaması çağrısında bulunan Moody’s, Hollande’ın mali konsolidasyon ve büyümeye yönelik orta vadeli hedeflerinin Nicolas Sarkozy’ninkine benzer olduğunu ifade etti.

Kuruluş, yeni hükümetin borçlarını azaltmak için gerekli ekonomik ve mali tedbirleri hayata geçirmemesi halinde ülkenin kredi notunun düşürülebileceğine dikkati çekerek, Fransa’nın borç kriterlerinde ”AAA” notuna sahip ülkeler arasında en kırılganlar arasında yer aldığına vurgu yaptı.

Kuruluş ayrıca, Fransa, borcunu azaltmaya yönelik çabalarını artırır ya da Avro Bölgesi’ndeki borç krizi daha az hissedilir hale gelirse ülkenin kredi not görünümünün ”durağan”a yükseltilebileceğine işaret etti.

Moody’s, Fransa’nın kredi not görünümünü Şubat ayı ortasında ”negatif” izlemeye almıştı.

Diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) Fransa’nın ”AAA” olan uzun vadeli kredi notunu Ocak ayında bir kademe indirerek ”AA ”ya çekmiş, kredi not görünümünü ”negatif” olarak belirlemişti.

Fitch ise ülkeyi ”AAA” ile derecelendirirken, kredi not görünümünü ”negatif” olarak tutuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?