banner15

Moody's'ten petrol üreticilerine not indirimi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, petrolde yaşanan derin ve uzun süreli düşüş nedeniyle Suudi Arabistan’ın kredi notunu düşürdü

Moody's'ten petrol üreticilerine not indirimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moody’s, Ortadoğulu petrol üreticileri Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman'ın kredi notunu petrol fiyatlarınaki çöküş nedeniyle düşürdüğünü açıkladı.

Moody’s Mart ayında başladığı gözden geçirmesinin ardından, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın uzun vadeli kredi notunu “A1” seviyesinden 1 kademe aşağıya “Aa3” düzeyine indirdi.

45 dolar seviyesine kadar toparlansa da petrolün varil fiyatı 2014’ün ortasında 100 doların üzerindeyken Şubat’ta 30 dolara kadar gerilemişti. Uluslararası gösterge petrol fiyatı Cuma günü kapanışta 47.83 dolar seviyesinde işlem gördü.

Moody’s notunda, “Düşük büyüme, yüksek borç seviyesi Suudi Arabistan’ı gelecekteki şokları idare etme konusunda daha kötü bir pozisyonda bırakıyor” denildi.

Moody’s, Umman’ın notunu “A3”ten “Baa1”e, Bahreyn’in notunu “Ba1”den “Ba2”ye düşürdü. Moody’s Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Abu Dabi’nin kredi notunda bir değişikliğe gitmese de bu ülkelerin kredi notlarını negatif değerlendirmeye aldı.

Petrol fiyatları, üretimin talebi geçmesiyle geriledi. ABD’de kaya petrolü üretiminin artması küresel arz fazlasını daha da artırdı. Petrol üretici ülkeler platformu OPEC Kasım 2014’te yani fiyatların düşmeye başlamasının bir kaç ay sonrasında aldığı kararla, pazar payı kaybetmemek adına üretime devam etme kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 19:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48