banner39

Mübadelenin 90'ıncı yılında Yunanistan'a yolculuk

1923 yılında Lozan Anlaşması kapsamında yapılan mübadele sonucunda evlerini, köylerini, hayallerini ve geçmişlerini bırakarak Anadolu'ya gelenlerin torunları eski memleketlerini ziyarete gidiyor

Genel 26.10.2013, 11:24 26.10.2013, 11:50
Mübadelenin 90'ıncı yılında Yunanistan'a yolculuk

1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşması kapsamında Anadolu'ya gelen on binlerce mübadilin torunları, dedelerinin yaşadığı topraklara bir yolculuk yapıyor.

1923 yılında Lozan Mübadelesi kapsamında evlerini, köylerini, hayallerini terk ederek uzun ve zor bir yolculuktan sonra Tuzla'da yeni bir hayat kuran mübadillerin çocukları ve torunları atalarının yaşadıkları toprakları ziyarete gidiyor. 750 mübadil, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensuplarının katılacağı yolculuk Tuzla Belediyesi'nin organizasyonu ile bugün başlıyor.

1923 yılında Yunanistan'dan gelen mübadiller, Selanik, Kavala, Preveze limanlarından gemilerle başta İstanbul Tuzla olmak üzere İzmir, Samsun, Antalya, Mersin, Çeşme, Erdek ve Ayvalık limanlarına taşındılar ve bu limanlardan iskan bölgelerine sevk edildiler.

Türkiye'den giden Rumlar için de aynı limanlar kullanıldı. Zorlu bir yolculukla limanlara ulaşan mübadiller yeni yaşamlara yelken açtılar ve geçen zaman içerisinde o yılları sık sık hatırlayarak acılar bir daha yaşanmasın diye dua ettiler. Savaşları, göç yollarındaki acıları, yoksullukları, can korkusunu ve daha nice yaşanan dramları kimse bir daha yaşamasın istediler.

İşte bu duygularla bir ömür geçiren mübadil torunları ve çocukları, bugün atalarının Türkiye'de adım attıkları ilk noktalardan biri olan Tuzla'dan yola çıkıyor.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın projesi olarak bu gezi ile 26 – 29 Ekim tarihlerinde Türk-Yunan mübadelesinin 90. yılında her iki halkın mübadelede yaşadığı drama dikkat çekmek, Türk ve Yunan halkları arasındaki dostluğu, sevgiyi, dayanışmayı geliştirmek ve toplumsal barışa katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Bugün sabah Karaköy Limanı'ndan başlayan ve 4 gün sürecek gemi yolculuğunda Yunanistan'ın Selanik, Kılkış, Kavala ve Drama bölgeleri gezilecek. Mübadiller gezi süresince Atatürk'ün Evi, Selanik Kalesi, Bizans Duvarları, Hisar Kalesi, Müzeler, Türk-Osmanlı eserleri ve atalarının yaşadığı köyleri, sokakları, evleri görme fırsatı bulacaklar.  

Ayrıca gemi yolculuğu esnasında  mübadillere yönelik, mübadeleyle ilgili konferans, konser, sahne gösterileri ve film gösterimleri gibi etkinlikler düzenlenecek.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?