banner15

Mujica: Nobel Barış Ödülü'nü ne yüzle veriyorlar

Mujica, Nobel ödülünü reddetmesiyle ilgili olarak, "Bu kadar savaş dolu bir dünyada, ne yüzle barış ödülü veriyorlar?" dedi.

Mujica: Nobel Barış Ödülü'nü ne yüzle veriyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uruguay'ın eski Devlet Başkanı olan, yaşadığı mütevazi hayatla dünyada "en yoksul devlet başkanı" olarak tanınan Jose Mujica İzmir'deydi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin evsahipliğindeki söyleşide konuşan Mujica, nobeli neden reddettiği sorusuna cevap verdi.

Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildiği zamanki karşı çıkışını, "Dünyada bu kadar savaş varken hangi yüzle Nobel Barış Ödülü veriyorlar?" sözleriyle açıklayan Mujica, şunları söyledi:

Savaşın en büyük maliyeti, savaşta olmayan taraflara çıkıyor. İnsanların zihniyetini ve zekasını kullanarak da savaşsız mücadele mümkün. Bence dünyanın tüm halkları barış için, umut için 'savaşa hayır' demelidir. Burada gençlere çok iş düşüyor. Barışı dünyadaki diğer şeylerin üzerine koymak için çaba gösterip ortak bilinçle hareket etmeliyiz. Kendi kaderimizi kendi elimizle almak zorundayız. Gençler, bizim yaptığımız hataları geriye döndürme zamanına sahip. Her türlü halkın öz yönetimini savundum. Başkalarının istedikleri ve benim hoşlanmadığım yönetimleri de savunmak gerekir. Her halk, kendi meselelerini çözmek için özgür olmalıdır. Kalbimin her köşesi, herkesin kendi haklarını savunması taraftarıdır. Hoşlansınlar veya hoşlanmasınlar, özgürlük konusunda kimse kimseye baskı yapamaz. Birlikte yaşamayı öğrenmek durumundalar.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 13:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35