banner39

Münazaraya başörtülü öğrenci alınmadı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi ODTÜ'nün bu yıl ikincisini düzenlediği münazara turnuvası, TED'in başörtüsü karşıtlığı yüzünden yarıda kaldı

Genel 10.12.2012, 18:24 10.12.2012, 18:24
Münazaraya başörtülü öğrenci alınmadı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Çeşitli üniversitelerden öğrencilerin katıldığı münazara yarışmasında çeyrek final müsabakaları TED'in başörtüsü yasağına takıldı. Münazara takımlarındaki üç başörtülü öğrenciyi salona almayan TED Ankara Koleji'nin Müdürü Aydın Ünal'ın 'Başlarını açarlarsa yarışabilirler' diyerek yarışmacı öğrencileri okula sokturmadığı ileri sürüldü.

Yeni Şafak'ın Taha Güvendi imzalı haberine göre, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ODTÜ'nün bu yıl ikincisini düzenlediği münazara turnuvası, TED'in başörtüsü karşıtlığı yüzünden yarıda kaldı. Türkiye'deki farklı üniversitelerden 62 takımın katıldığı münazara turnuvasının çeyrek final müsabakaları TED Ankara Koleji'ndeki salonunda yapılacaktı.

Daha önceden duyurulan yarışma için tüm takımlar TED Ankara Koleji'ne gelirken Fatih Üniversite adına yarışan iki ayrı takımdaki üç başörtülü öğrenci okula alınmadı. Öğrencilere buranın ortaöğretim olduğu ve bu yüzden başörtülü olarak içeri giremeyecekleri iletildi.

"BAŞLARINI AÇSINLAR"

Yarışmayı organize eden ODTÜ öğrencisi Kadir Serdar Zengin bir önceki eleme turunu başka bir devlet lisesinde yaptıklarını ve bir sorun çıkmadığını ama TED'in başörtülü öğrencileri içeri almadığını söyledi. Yenisafak.com.tr'ye konuşan Zengin, 'TED'in salonunu kullanmak için görüştüğümüzde bize böyle bir yasakları olduğunu söylememişlerdi. Son dakikada yarışmacı olan üç arkadaşımızı okula sokmadılar. TED Ankara Koleji'nin müdürü Aydın Ünal bana, 'Bunu tartışmak bile yersiz. Burası lise ve başörtülü olarak giremezler. Başlarını açarlarsa yarışabilirler' diyerek net bir tavır ortaya koydu. Biz de bu durumu protesto ederek TED Ankara Koleji'ndeki çeyrek final karşılaşmalarını iptal ettik. ' diye konuştu.

GİZLEME ÇABASI

ODTÜ öğrencisi Kadir Serdar Zengin kendileri okuldan ayrıldıktan sonra TED Müdürü Aydın Ünal'ın aracılarla bu işin medyaya yansıtılmamasını istediğini de iddia etti. TED'in başörtüsü yasağı yüzünden iptal edilen yarışmanın OTDÜ'nün Teknokent kampüsünde yapıldığı öğrenildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?