MÜSİAD ve ASKON'dan seçim açıklaması

MÜSİAD, seçimlerin iktidara daha fazla sorumluluk yüklediğini ASKON ise yerel seçim sonuçlarının iktidara güvenin bir göstergesi olduğunu açıkladı

MÜSİAD ve ASKON'dan seçim açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)dün yapılan yerel seçimler ve bugün açıklanan büyüme rakamları ile ilgili birer yazılı açıklama yaptı.

MÜSİAD, 2014 yerel seçim sonuçlarına ilişkin, "Bu sonuçlar, mevcut iktidara güçlü bir destek anlamı taşırken, aynı zamanda, daha fazla sorumluluk da yüklemiştir" açıklamasını yaptı.

MÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, milletin tarihi bir dönemeci daha geride bıraktığı ve 30 Mart yerel seçimlerinde kendi geleceği için karar verdiği belirtilerek, bu kararın da hür iradeyle sandığa yansıtıldığı kaydedildi.

Sonuçlar ne olursa olsun, ortaya çıkan neticede sağduyu ve aklıselimin kazandığı vurgulanan açıklamada, "Milletimizin iradesine farklı yöntemlerle ipotek koymaya çalışanlar, siyasi bir yarışta siyaset dışı müdahalelerden medet umanlar, milletimizin ortaya koyduğu takdirinden gereken dersleri çıkarmalıdırlar. Diğer taraftan, bu sonuçlar, mevcut iktidara güçlü bir destek anlamı taşırken, aynı zamanda, daha fazla sorumluluk da yüklemiştir" denildi.

Açıklamada, MÜSİAD olarak her zaman huzur, güven ve pozitif istikrardan yana oldukları dile getirilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Sonuçlar, milletimizin de tercihinin bu yönde olduğunu net bir şekilde ortaya koymuştur. MÜSİAD olarak bir kez daha bu zor süreçten alnının akıyla çıkan milletimize, demokrasinin temel unsuru olan seçme ve seçilme hakkının sağlıklı işlemesine vesile olan herkese, teşekkür ediyor, 30 Mart yerel seçimlerinin ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz."

ASKON

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Başkanı Mustafa Koca, 2014 yerel seçim sonuçlarının iktidara güvenin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Koca yaptığı yazılı açıklamada, milletin her şeye rağmen kendi seçtiği iktidarına manipülasyon yapılmasını kabullenmediğini ve çok büyük oranda reaksiyon göstererek yapay oluşumlara tepki gösterdiğini ifade etti.

Seçim sonuçlarının aynı zamanda gelecek dönemin ekonomisini de yine mevcut iktidara verdiğinin ve  ekonomi yönetimini iktidarın yapmasını istediğinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Koca, "Şimdi iktidara düşen, siyaseten milleti rahatlatmak, gizli hesapları olanlar açısından devleti rahatlatmak ve yepyeni bir ruhla ileri düzey bir ekonomi politiği ortaya koymayı başarmaktır. İlk on yılın ardından gelinen seviyenin 2023 hedeflerini gerçekleştirme için umut olduğunu ancak, yepyeni politika ve uygulamalara gerek olduğunu herkese göstermesidir" ifadelerini kullandı. 

"TÜRKİYE BÜYÜME TRENDİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Koca, Türkiye'nin  büyüme trendini sürdürdüğünü ve bu büyümeyi de yüzde 4 gibi yüksek sayılabilecek bir rakamla devam ettirdiğini belirterek, Türk ekonomisinin tüm sorunlarının çözülmediğini, ancak batı ekonomilerinde ve özellikle gelişmiş kabul edilen ekonomilerde 2008 krizinin etkilerinin hala devam ettiğini anımsattı.

Bu handikapa rağmen Türkiye'nin "Yüzde 4" rakamını yakalamış olmasının önemli olduğununun altını çizen Koca, Türkiye'nin dış ticaretinde en yüksek payın Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ait olduğunu, Avrupa'daki düşük büyümenin Türkiye'nin ihracatını da yaklaşık on puana kadar etkilediğini, buna rağmen büyüme rakamının Türkiye'nin pazar çeşitliliğini yakaladığı anlamına geldiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 13:11
banner53
YORUM EKLE

banner39