banner15

MÜSİAD'dan Merkez Bankası'na faiz tepkisi

MÜSİAD, dünkü sembolik faiz indirimi kararıyla tepki çeken Merkez Bankası'nı eleştirdi. MÜSİAD'a göre Merkez Bankası, gereğinden fazla ihtiyatlı

MÜSİAD'dan Merkez Bankası'na faiz tepkisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası’nın politika  faizinde 75 baz puanlık indirim kararına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu ve MB’nin gereğinden fazla ihtiyatlı davrandığını belirtti.

Nail Olpak tarafından yapılana çıklamada şöyle denildi: Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun, politika faiz oranını yüzde 9,50’den yüzde 8,75’e indirmesini olumlu bulmakla beraber, ekonominin genel gidişatı çerçevesinde değerlendirdiğimizde, Merkez Bankası’nın gereğinden fazla ihtiyatlı davrandığını düşünüyoruz.

Bu ihtiyatlı yaklaşımın, enflasyonda Haziran'dan itibaren beklenen kayda değer düşüşle birlikte, yerini daha radikal faiz indirimlerine bırakacağını bekliyoruz.

Pek çok yerli ve yabancı kuruluşun GSYH büyümemizi aşağı yönlü revize ettiği dönemlerde, MÜSİAD olarak 2013 ve 2014 büyüme tahminlerimizi değiştirmemiştik. 2013'te yanılmadık, 2014 yılı ilk çeyrek büyümesinin de, bize göre normal, ama yine birçoklarının beklentilerinin üstünde gelmesiyle, büyüme tahminlerinde tekrar yukarı yönlü revizyonlar da başladı. Bu olumlu tablonun, Merkez Bankası tarafından da desteklenmesini ayrıca bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 09:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48