banner15

Mustafa Koç'un verecek sadece gömleği kalmış

Son yıllarda yatırımlarının büyük çoğunluğunu yurtdışında yapmaya yönelen Koç Grubu'nun patronu Mustafa Koç, servet vergisi önerisine karşı çıkarak, "Verecek neyimiz kaldı, bir gömleğimiz kaldı" dedi

Mustafa Koç'un verecek sadece gömleği kalmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özellikle son 12 yılda Türkiye'deki yatırımlarını yavaşlatarak daha çok yurtdışı yatırımlara yönelen Koç Holding'in patronundan "servet vergisi" önerisine ilginç bir cevap geldi. Mustafa Koç, artık verecek bir şeylerinin olmadığını savundu.

Türkiye’de cari açık belasından kurtulmak ve istihdam yaratmak için sanayinin yeniden şekillendirilmesi gerektiğini, büyüme ve katma değerli üretim yapılmasını vurgulayan Mustafa V. Koç, ekonomist Thomas Piketty’nin servet vergisi konusundaki önerisine “Öncelikle kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalı. Daha ne vereceğiz, bir gömleğimiz kaldı” cevabını verdi.

Topluluk olarak küresel bir marka olma yolunda yurtdışı işlere odaklandıklarını aktaran Mustafa V. Koç, ülke ekonomisi için cari açığın ve işsizliği önemli birer sorun olduğunu belirtti.

“21. Yüzyılda Kapital” kitabıyla ünlenen Thomas Piketty’nin birkaç gün önce Türkiye’de verdiği konferansta da dile getirdiği, “Gelir eşitsizliğini ortadan kaldırmak için servet vergisi alınmalı” önerisini, “Daha ne vereceğiz. Bir gömleğimiz kaldı. Kayıtsız ekonomiyi kayıt altına aldıktan sonra bunu tekrar konuşmak lazım” şeklinde değerlendiren Koç, ülkede kayıtlı ekonomiden dolaylı, dolaysız pek çok vergi alındığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 11:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35