banner39

banner35

Müsteşarlıktan 'dinleme' açıklaması

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, yasal görevi terörle mücadele olan Müsteşarlık ile yöneticilerinin telefonlarının dinlenilmesinin hiçbir hukuki izahının olamadığını bildirdi.

Genel 27.02.2014, 18:31 27.02.2014, 18:42
Müsteşarlıktan 'dinleme' açıklaması

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığından yapılan açıklamada, bazı basın ve organlarında 24 Şubat'ta yayımlanan haberlerde, adli mercilerde yürütülen bir dosya kapsamında, diğer kişilerle birlikte Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı ve bir müsteşar yardımcısının telefonları ile kurumun santral telefonlarının da dinlendiği bilgisinin yer aldığı hatırlatıldı.

Söz konusu haberlerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan 25 Şubat 2014 tarihli açıklama ile de teyit edildiği vurgulanarak, 5952 sayılı Kanun ile terörle mücadelede politika ve stratejiler üretmek, stratejik istihbaratı değerlendirmek ve alınan tedbirlerin uygulanmasında koordinasyonu sağlamak amacıyla kurulan Müsteşarlığın, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı temelinde çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yasal görevi terörle mücadele olan Müsteşarlığımızın ve yöneticilerinin telefonlarının bir terör soruşturması kapsamında dinlenilmesinin hiçbir hukuki izahının olamayacağı aşikardır. Bu itibarla söz konusu hukuksuz dinleme işlemine tevessül edenlere ilişkin her türlü hukuki yola başvurulacaktır. Bu kapsamda kurumsal suç duyurumuz adli makamlara iletilmiştir."

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?