banner15

Myanmar, BM'nin soykırım raporunu reddetti

Geçtiğimiz yıldan bu yana binlerce Arakanlı Müslümanı katleden, yüz binlercesinin göç etmesine sebep olan Myanmar hükümeti BM'nin soykırım raporunu reddetti.

Myanmar, BM'nin soykırım raporunu reddetti

Bileşmiş Milletler (BM) tarafından kurulan Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu'nun, ülkedeki dini azınlık olan Rohingya Müslümanlarına karşı son 1 yıldır devam eden askeri operasyonlarda ordunun "soykırım niyeti" taşıdığı bulgusuna ulaşan raporu sonrası, Myanmar hükümeti karşı açıklama yaparak iddiaları reddetti.

"Bağımsız bir komisyon ihlalleri araştırıyor"

Alman haber ajansı dpa'ya cep telefonu mesajı ile açıklama yapan Myanmar Hükümet Sözcüsü Zaw Htay, kendi oluşturdukları bağımsız komisyonun Rohingya Müslümanlarının maruz kaldığı insan hakları ihlallerini araştırdığını söyledi.

İnsan hakları örgütleri ise, hükümet güdümünde faaliyet gösteren bu araştırma komisyonunun, suçluları aklamaktan başka bir işlevinin olmayacağını ve Rohingya Müslümanlarının maruz kaldığı ihlallerin sorumlularının hesap vermeyeceğini savunuyor.

"İçerik düzenleyicilerin ifade özgürlüğüne saygı duyması gerekiyor"

Zaw Htay açıklamasında ayrıca raporda ismi geçen ve haklarında "soykırım", "savaş suçu", "insanlığa karşı suç işleme" suçlamalarının yer aldığı 20 kişinin sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yasaklanması ve toplam 12 milyon kişinin takip ettiği 52 sayfanın kapatılmasıyla ilgili de sosyal medya platformunun yöneticileriyle görüştüklerini söyledi. 

Sözcü, "Hükümet ile Facebook arasındaki bağlantı konusunda birçok yanlış anlaşılma var" ifadelerini kullandı ve içerik düzenleyicilerin ifade özgürlüğüne saygı duyması gerektiğini ekledi.

Myanmar geçen yıl BM İnsan Hakları Konseyi'nin ülkedeki hak ihlallerini tespit etmek için yaptığı başvuruyu reddetmiş, BM gözlemcilerinin ülkeye girişine de engel olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 19:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48