banner39

NASA kutuplardaki erimeyi uzaydan izleyecek

NASA, küresel ısınmanın Kuzey Kutbu’nda yol açtığı değişimi araştırmak üzere harekete geçti. NASA, ılık geçen kış aylarıyla birlikte deniz seviyesinde görülen rekor düşüşün ardından Kuzey Kutbu’ndaki değişimi gözetlemek amacıyla araştırmA başlattı.

Genel 04.04.2016, 11:53 04.04.2016, 11:53
NASA kutuplardaki erimeyi uzaydan izleyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, küresel ısınmanın Kuzey Kutbu’nda yol açtığı değişimi araştırmak için erimeyi uzaydan izleyecek.

NASA 2014 yılında yayınladığı raporda, Kuzey Kutbu’ndaki hızlı erimenin korkulacak düzeye geldiğini gözler önüne seren NASA, Şubat 2016’nın son 136 yılın en sıcak Şubat ayı olduğunu açıklamıştı.

NASA’nın Eylül 2014’te yayınladığı raporda, Kuzey Kutbu’ndaki erimenin 1978 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı bilgisine yer verilmişti. Raporda, toplamda yaklaşık 3 milyon metre kare alan kaplayan Kuzey Kutbu’yla ilgili açıklamalarda bulunan NASA araştırmacısı Nathan Kurtz, bugüne dek ABD’nin üçte biri oranında bir alanın eriyip yok olduğuna dikkat çekerek, uzun vadede bu kaybın daha büyük olacağını, bunun kaçınılmaz olduğunu bildirmişti.

Kutbun bu denli hızlı erimesindeki en önemli etkenin küresel ısınma olduğunu belirten Kurtz, özellikle son yıllarda yaşanan ve ölümcül düzeye gelebilen sıcak hava dalgalarının kutupların erimesinde önemli rol oynadığını kaydetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?