banner39

NATO Genel Sekreteri FETÖ'cü askerler için geliyor

Stoltenberg'in iltica başvurusunda bulunan NATO'da görevli bazı Türk askerlerinin durumu için İstanbul'a gelecek

Genel 18.11.2016, 13:48 18.11.2016, 16:36
NATO Genel Sekreteri FETÖ'cü askerler için geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak'ta görevli bazı Türk askerlerinin iltica başvurularında bulunduğunu ve pazar günü İstanbul'a yapacağı ziyarette insan hakları meselesini gündeme getireceğini söyledi.

Stoltenberg, düşünce kuruluşu German Marshall Fund'un düzenlediği "Avrupa Savunması ve Transatlantik Güvenlik" konulu etkinlikte konuştu. Stoltenberg, darbe girişiminden sonra iltica başvurusunda bulunan askerlerin durumunun ulusal bir sorun olduğunu belirterek konu ile ilgili ayrıntı vermedi.

NATO Genel Sekreteri ayrıca Türkiye'ye tutuklu askerlerle ilgili olarak hukuka uyulması çağrısında bulundu.

"TÜRKİYE'NİN İTTİFAK İÇİN İFADE ETTİĞİ BÜYÜK ÖNEMİ HATIRLAMAK ZORUNDA KALIYORUZ"

Türkiye'nin aynı zamanda 3 milyon kadar sığınmacıya ev sahipliği yaptığını da hatırlatan NATO Genel Sekreteri, "Türkiye, aynı zamanda bizim Afganistan, Kosova ve diğer yerlerdeki görevlerimize yaptığı katkıdan dolayı da önemli bir müttefik. Bu yüzden de, özellikle hem doğu hem de güneydeki zorlukları gördüğümüz zaman, Türkiye'nin ittifak için ifade ettiği büyük önemi hatırlamak zorunda kalıyoruz." diye konuştu. 

-"ERDOĞAN'IN PUTİN'LE GÖRÜŞMESİNİ OLUMLU BULUYORUM"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesine değinen Stoltenberg, "NATO ülkeleri liderlerinin Rusya lideri ile görüşmesini olumlu buluyorum. Bunu birçok lider yaptı ve normal bir durum. Görüşmeler, aynı fikirde olunduğu anlamına gelmiyor, ancak en azından diyalog içinde olduğumuzu gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Stoltenberg, geçen sene Rus uçağının düşürülmesinin ardından, bizzat kendisinin iki ülke arasında diyalog kurulması çağrısı yaptığını hatırlatarak, Erdoğan ve Putin arasındaki irtibatın DEAŞ'le mücadele konusunda da önem arzettiğini söyledi. 

"BOMBALANAN TBMM'Yİ GÖRDÜĞÜMDE ETKİLENDİM"

Eylül ayındaki Türkiye'yi ziyareti sırasında F16'larca bombalanan TBMM'yi gördüğünde etkilendiğini kaydeden Stoltenberg, "Darbe girişimi sırasında Meclis, milletvekilleri içerideyken bombalandı. Bu aynı zamanda Türkiye'deki demokratik kurumlara dönük de bir saldırıydı. Tüm partilerle görüştüm ve hepsi başarısız darbe girişimi nasıl kınadıklarını anlattı." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin darbe girişimi arkasında olan kişileri yargılama hakkı olduğunu vurgulayan NATO Genel Sekreter, ancak bunun hukukun egemenliği ilkesi çerçevesinde yapılmasının önemli olduğunu ifade etti. Stoltenberg, bu konuya dair Avrupa Konseyi ve Türkiye arasındaki irtibatı önemli bulduğunu dile getirdi. 

"AVRUPA'NIN TÜRKİYE'NİN OYNADIĞI ROLÜN ÖNEMİNİ ANLAMASI ÖNEMLİ"

Türkiye'nin sığınmacı krizinde Avrupa için önemli bir noktada olduğunu hatırlatan NATO Genel Sekreteri, "Avrupa'nın geri kalanının sığınmacı krizinin yönetiminde Türkiye'nin oynadığı rolün önemini anlaması önemli." ifadesini kullandı.

NATO'nun demokrasi, hukukun egemenliği, kişisel özgürlük gibi değerler üzerine kurulu olduğunu belirten Stoltenberg, Türk yetkililerinin darbe girişimi arkasında olanları hukukun egemenliği temelinde yargılanacağını kendisine ziyareti sırasında söylediğini aktardı. 

Stoltenberg, NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısına katılmak üzere pazar günü İstanbul'da olacağını sözlerine ekledi.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?