banner39

NATO hammadde sıkıntısı çekiyor

NATO, savunma sanayisi için stratejik değere sahip 41 hammaddenin temininde güçlük çekmeye başladı

Genel 13.02.2014, 15:55 13.02.2014, 15:55
NATO hammadde sıkıntısı çekiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

NATO üyesi batılı ülkeler savunma sanayisi için önemli olan yaklaşık 41 çeşit hammaddenin temininde güçlük çekmeye başladı. 

NATO ülkelerinin bu sıkıntıyı yaşamasındaki başlıca sebeplerin, gelişen teknolojiyle birlikte daha çok hammaddeye ihtiyaç duyulmaya başlanması ve savunma sanayisinde önemli olan birçok hammeddenin NATO ülkelerine rakip ya da düşman olan ülkelerin topraklarında bulunması olarak ifade ediliyor.

NATO son dönemlerde savunma sanayisinde kullanılan enerjinin yenilenebilir enerji olmasını tercih ediyor. Ancak yenilenebilir enerjiyi üretecek sistemleri yapmak için de yine aynı ham maddelere ihtiyaç duyulduğu ifade ediliyor. Savunnma sanayisinde büyük öneme sahip olan ve nadir bulunan yaklaşık 41 çeşit element olduğunu, bunların 14'ünün ekonomik olarak da çok kıymetli olduğu ifade ediliyor. Diğer taraftan bu ham maddelerin, Çin ve Rusya gibi NATO'ya rakip ülke topraklarında çıktığı veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi iç karışıklığın olduğu ülkelerin topraklarında bulunduğu belirtiliyor. Bu da NATO'nun hammaddeye ulaşmasını zorlaştırıyor.

NATO'nun acil ihtiyaç duyduğu ve kaynakları konusunda sıkıntı çektiği başlıca hammaddeler şu şekilde sıralanıyor;

Kobalt: Gaz tribünleri ve jet motorlarının yapımında kullanılan Kobalt, Demokratik Kongo Cumhuriyeti topraklarında bulunuyor. Bu ülke uzun zamandan bu yana iç savaşın yaşandığı bir ülke olarak biliniyor. 

Tantalum: Jet motorlarının yapımında, nükleer silahların yapımında ve füze parçalarında kullanılan Tantalum elementinin en büyük kaynaklarının da yine Demokratik Kongo Cumhuriyeti topraklarında bulunduğu belirtiliyor.

Tungsten: Sert ve yüksek dirençli bir metal olan Tungsten, füze ve mühimmat yapımında sıkça kullanılıyor. Diğer taraftan elektronik ve teknolojik alanda da sıkça kullanılan Tungsten metalinin Çin, Rusya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti topraklarında bolca bulunduğu ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?